Norite iš tiesų padėti gulbėms žiemą? Nelesinkite jų rudenį!

2020-12-19
Straipsniai

Kai vanduo užšąla, natūralaus maisto gulbėms rasti tampa sunku, todėl jos skrenda praleisti žiemos į neužšąlančius vandens telkinius, kur ras maisto ir šaltuoju metų laiku. Įprastos jos žiemoja dideliuose ežeruose, upėse ar pajūryje.

Dalis gulbių migruoja į vakarų Europą, tačiau daug paukščių žiemoja ir Lietuvoje. Mūsų žiemos tapo švelnesnės ir žiemojimo sąlygos labiau tinkamos gulbėms.

Kodėl gulbės lieka ant ledo?

Paprastai gulbės migruoja rudens pabaigoje. Tačiau žmonės mėgsta lesinti gulbes ištisus metus. Kas dieną lesinamos jos pripranta prie maitinimo vietos ir kartais neišskrenda netgi visiškai užšalus vandeniui.

Žiemoti ant ledo gulbėms yra nesaugu. Jas gali lengvai sužeisti šunys ir kiti plėšrūnai! Be to gulbės anatomiškai nėra prisitaikiusios ilgą laiką stovėti ant kieto paviršiaus. Kad pakiltų į orą gulbėms reikia įsibėgėti net 6-8 metrus, todėl sausumoje jos yra gana pažeidžiamos.

Ką gulbės lesa gamtoje?

Pagrindinis gulbių maistas yra įvairūs vandens ir sausumos augalai, dumbliai. Tačiau kartu su augalais gulbės sulesa ir moliuskų, vabzdžių, smulkių žuvų, kirmėlių bei varlių.

Ar galima gulbes lesinti batonu?

Batonas yra paukščių “greitas maistas” – kaloringas, bet nemaistingas. Gausiai lesinami batonu paukščiai gali susirgti dėl maisto medžiagų trūkumo ar nutukti. Lietuvoje yra žinomi atvejai, kai žiemą neišskridę gulbių jaunikliai buvo tiesiog per sunkūs, kad pakiltų į orą.

Batonas nėra paukščiams naudingas maistas ir neatstoja natūralaus raciono.

Ką kiekvienas galime padaryti?

Vasarą ir migracijos metu nemaitinkime vandens paukščių. Taip padėsime jiems nuskristi į tinkamas žiemavietes laiku.

Kada ir Kokiu maistu gulbes lesinti galima?
  • TIK žiemą ir TIK gulbių žiemavietėje – neužšąlusiame vandens telkinyje!
  • Salotų lapai
  • Šaldyti arba džiovinti kukurūzai
  • Šaldyti žirneliai
  • Tarkuotos morkos, bulvės
  • Kviečių grūdai
  • Lesinti tik vandenyje ir nepratinti paukščių lipti ant kranto.

Daugiau apie gulbių lesinimo problematiką žiūrėkite LRT reportaže: https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/1303606/nuo-pauksciu-lesinimo-bus-siekiama-atpratinti-ir-baudomis

Viršelio nuotrauka: Phi Atratus