Kaip globoti sužeistą arba jauną čiurlį?

Čiurliai – įprasti miestų padangių paukščiai. Beveik visą gyvenimą  jie praleidžia ore. Čiurliai miega, maitinasi ir netgi poruojasi ore. Dėl ypatingo gyvenimo būdo, jų priežiūra skiriasi nuo daugelio kitų paukščių.

SVARBU:

  1. Čiurliai nelaisvėje savarankiškai NEGERIA ir NEISMAITINA, juos reikia maitinti per prievartą.
  2. Juos galima maitinti TIK VABZDŽIAIS (svirpliais, milčiais, žiogais…)
  3. Straipsnis apie čiurlių maitinimą čia: https://www.atgaligamta.org/pagalba-gyvunams/kuo-maitinti-ciurli
  4. NIEKADA nemeskite čiurlio į orą. Sveikas čiurlys gali pakilti nuo žemės! Dažnai ant žemės rastas čiurlys yra sužeistas, todėl nukritęs jis gali dar stipriau susižaloti.

RADOTE ČIURLĮ ANT ŽEMĖS?

Čiurliai atskrenda į Lietuvą balandžio pabaigoje – gegužės viduryje, todėl visi iki birželio pabaigos rasti čiurliai bus suaugę paukščiai.

 ĮVERTINKITE ČIURLIO AMŽIŲ! Suaugusių čiurlių ir jau skraidančių jauniklių sparnų ilgis yra nuo 16 cm (matuoti nuo peties iki plunksnų galiuko).

Suaugusio čiurlio sparnai yra ilgesni už uodegą ir kryžiuojasi.

Nuotrakoje – jaunas, jau galintis skraidyti jauniklis. Foto © Viktorija Neliubina

Jei čiurlio didžiosios plasnojamosios plunksos yra trumpesnės nei 16 cm, tai yra jauniklis ir jis dar negali skraidyti! Jauniklis gali šiek tiek sklandyti, bet jie negali skristi didelių atstumų ir paleisti jo dar negalima.

NIEKADA NEMESKITE ČIURLIO Į ORĄ! Sveikas čiurlys gali pakilti nuo žemės!

Kartais čiurliams gali būti sunku pakilti nuo minkštų paviršių, pavyzdžiui, aukštos žolės.

Jeigu čiurlys vizualiai jis neatrodo sužeistas, paimkite jį ant delno ir ištieskite ranką į viršų. Sveikas čiurlys pakils nuo rankos! Jei paukštis nenuskrenda, nukrenta arba kiek paskridęs vėl nutūpia, jam reikia pagalbos.


PIRMOJI PAGALBA ČIURLIAMS

Norint suteikti pirmą pagalbą čiurliui, svarbiausi 4 punktai (apie kikvieną iš jų plačiau – apačioje).

1. LAIKYKITE ČIURLĮ ŠILTOJE IR RAMIOJE VIETOJE

2. ĮVERTINKITE ČIURLIO SVORĮ IR BŪKLĘ

3. SAUGIAI PAGIRDYKITE ČIURLĮ

4. PAMAITINKITE ČIURLĮ


1. LAIKYKITE ČIURLĮ ŠILTOJE IR RAMIOJE VIETOJE

Čiurlį galima laikyti kartoninėje arba plastikinėje dėžėje, išklotoje popieriniais rankšluosčiais. Suaugę čiurliai greičiau nusiramina  kartoninėje dėžėje tamsiomis sienelėmis. Čiurlių laikymui netinka paukščių narveliai, jie pažeidžia čiurlių plunksnas.

Laikinam čiurliukų apgyvendinimui tinka minkštai išklota plastikinė dėžė. Foto © Viktorija Neliubina

Jei čiurlys yra užsimerkęs, pasyvus, šaltas ar akivaizdžiai sužeistas arba yra jauniklis, į dėžutę įdėkite šilto vandens butelį įvyniotą į rankšluostį. Dėžutę pridenkite orui laidžiu audiniu, kad paukštis nusiramintų.

2. ĮVERTINKITE ČIURLIO SVORĮ IR BŪKLĘ

Normalus suaugusio čiurlio svoris yra 35-45 g.
Jeigu suaugęs čiurlys sveria mažiau nei 24 gramus jis yra itin kritinės būklės. Sveiko čiurlio burna yra šviesiai rožinės spalvos.

Sveiko čiurlio burna

Jeigu čiurlio burna yra pilka arba balta, jis yra dehidratavęs ir jį reikia saugiai pagirdyti. Svarbu  – niekada nepilkite vandens tiesiai paukščiui į burną.

3. SAUGIAI PAGIRDYKITE ČIURLĮ

Saugus būdas pagirdyti čiurlį yra suvilgius vatos gabaliuką skystyje ir šluostyti palei čiurlio snapo šoną, kol paukštis nuris skysčio lašelius.

Taip pat galima lašinti po vieną lašelį skysčio pipete arba 1ml švirkštu be adatos  palei čiurlio snapą, kol paukštis skystį nuris.

Girdymui tinka Rehydron, Ringer Lactate arba pasigaminkite tirpalą patys.

REHIDRACINIS TIRPALAS PAUKŠČIŲ GIRDYMUI:

  • 0,5 l virinto vandens
  • 1 a.š. cukraus
  • 1 a.š. druskos

Gera išmaišykite.  Girdykite po 0,3ml kas 30 minučių, kol čiurlio burna bus šviesiai rožinės spalvos.

4. PAMAITINKITE ČIURLĮ

Kol čiurlio burna yra pilka arba balta, nemaitinkite jo. Pamaitinus dehidratavusį čiurlį jis gali žūti.

Čiurlius galima maitinti TIK VABZDŽIAIS. Maitinimas bet kuo kitu gali pražudyti paukštį. Čiurlių maitimui geriausiai tinka svirpliai ir žiogai. Jeigu greitai negalite įsigyti vabzdžių, galima rinkti vabzdžius sode.

DETALIAI ČIURLIŲ MAITINIMĄ APRAŠIAU ČIA: https://www.atgaligamta.org/pagalba-gyvunams/kuo-maitinti-ciurli/

Čiurliukų jaunikliai kartais patys “ryja” pirštus, todėl juos galima maitinti ir švariomis rankomis be pinceto. Foto © Viktorija Neliubina
Maitinimas su pincetu
Maitinimas su pincetu. Foto © Meierjürgen

Labai detali čiurlių maitinimo instrukcija aprašyta čia (anglų, vokiečių k.): https://www.mauersegler.com/food/?L=3

Rusų k.: https://www.spastistrizha.ru


RADOTE ČIURLIO JAUNIKLĮ?

Čiurlius žmonės dažnai  palaiko šelmeninėmis arba langinėmis kregždėmis. Nors šie paukščiai yra panašūs mityba ir gyvenimo būdu, norint sėkmingai juos globoti svarbu išmanyti ir jų skirtumus. Žemiau yra trijų skirtingų paukščių rūšių, panašaus amžiaus jauniklių nuotraukos.

Čiurliukai palieka lizdus jau visiškai savarankiški ir nereikalauja tėvų priežiūros. Žmonių užauginti čiurliukai turi puikias galimybes išgyventi gamtoje, JEIGU jų plunksnos yra geros kokybės, o svoris pakankamas. Čiurliukai netampa jaukūs ir nepriptanta prie žmogaus globojami ir namų sąlygomis.

Jaunas čiurlys gali pilnavertiškai skraidyti, kai jo plunksnos pasiekia 16 cm ilgį.

Kuo ir kaip dažnai maitinti čiurliuką, skaitykite čia: https://www.atgaligamta.org/pagalba-gyvunams/kuo-maitinti-ciurli/


ĮDOMYBĖS

KODĖL ČIURLIUKAI ATSIDURIA ANT ŽEMĖS?
Jeigu čiurlių lizdas yra lengvai įkaistančioje vietoje (pavyzdžiui po metaline palange), perkaitę jaunikliai kartais mėgina pabėgti iš įkaitusios lizdavietės ir gali iškristi iš lizdo.

Ilgą laiką užsilaikęs šaltas ir lietingas oras sumažina vabzdžių skaičių ore ir suagusiems čiurliams sunkiau rasti maisto savo jaunikliams. Išbadėję jaunikliai ieškodami maisto taip pat kartais iškrenta iš lizdo.

ČIURLIŲ IR KREGŽDŽIŲ PANAŠUMAI:

Lietuvoje praleidžia vasaras, o žiemoti migruoja į Afriką.

Vabzdžialesiai, maitinasi tik skrydyje.

Plunksnas keičia žiemavietėse.

Paleidimo laikas ir sąlygos žymiai svarbesnės, lyginant su vietinėmis rūšimis.

Jie neturėtų palikti lizdo dar negalintys skraidyti. Iškritusius iš lizdo jauniklius paprastai tėvai nebemaitina, todėl priešingai nei daugelio kitų paukščių atveju, jeigu jaunikliai negali būti grąžinti į savo lizdą, jie turėtų būti paimami į globa.

Suaugę paukščiai skrydyje: čiurlys, šelmeninė kregždė ir langinė kregždė.

ČIURLIŲ IR KREGŽDŽIŲ SKIRTUMAI:

Jau skraidantys kregždžiukai dar kurį laiką yra maitinami tėvų.

Skraidančiais čiurliukais tėvai nebesirūpina.

Čiurliai negali tupėti ant šakos ar laktos. Jų pirštai  nukreipti į priekį, dėl to čiurliai gali kyboti ant vertikalių paviršių.

Čiurliai visą laiką praleidžia skrydyje, nebent krauna lizdą, prižiūri jauniklius arba yra priversti slėptis dėl prasto oro (pavyzdžiui labai stipraus lietaus).

Lizde dar tupintys čiurlių jaunikliai dėl jų ypatingo metabolizmo gali ištverti ilgesnį laiko tarpą be maisto.

Čiurliai pradeda mankštinti sparnų raumenis dar būdami lizde. Tinkamas raumenų tonusas, svoris ir plunksnų ilgis užtikrina, kad pirmasis skrydis būtų sėkmingas.


Tekstas: Viktorija Neliubina

Viršelio nuotrauka: Vilius Paškevičius