Ką daryti radus paukščio jauniklį?

Pirmiausia įsitikinkite, kad pagalba jaunikliui yra būtina!

KĄ DARYTI RADUS SUŽEISTĄ AR NAŠLAIČIU LIKUSĮ PAUKŠČIO JAUNIKLĮ:

  1. Paruoškite jam dėžutę. Kartoninėje dėžutėje pradurkite skylutes, išklokite popieriniais rankšluosčiais. Laikykite jauniklį ramioje ir tylioje vietoje. Jaunikliams geriausia padaryti dirbtinį lizdelį, pvz. iš plastikinio indelio ir jį iškloti popieriniais rankšluosčiais.  

2. Sušildykite jauniklį. Jauni paukščiukai dar negali palaikyti savo kūno šilumos, todėl jiems būtinas šilumos šaltinis. Laikina šildykle gali būti šildanti pūslė arba butelis su karštu vandeniu, apvyniotas popieriniu arba medžiaginiu rankšluosčiu.

3. Saugiai įkurdinę jauniklį, kuo daugiau apie jį sužinokite! Kiekvieno paukščio maitinimas ir priežiūra yra skirtingi. Nei vieno paukščio netinka maitinti batonu, dešra ar panašiu žmonėms skirtu maistu, o auginamas kaip naminis gyvūnėlis jis greičiausiai nebemokės išgyventi gamtoje.

4. DĖMESIO – niekada nepilkite vandens tiesiai jaunikliui į burną! Paukščių trachėja yra tiesiai po liežuviu, todėl jie gali užspringti ir uždusti.

5. KAIP UŽAUGINTI PAUKŠČIŲ JAUNIKLIUS NELAISVĖJE? – SKAITYKITE ČIA (nuoroda į PDF’ą) (Atnaujinama ir pildoma informacija)

SVARBU TAI ŽINOTI:

Daugelio paukščių jaunikliai palieka lizdą dar nemokėdami gerai skraidyti!

Tai būdinga žvirbliams, zylėms, pelėdoms, strazdams ir daugeliui kitų paukščių. Tai natūralus paukščių augimo etapas! Jaunikliai pradeda tyrinėti pasaulį ir mankštinti sparnus, mokosi susirasti maisto, o nuo pavojų slepiasi krūmuose ar žolėje.

Tėvai juos dar prižiūri ir maitina, todėl pagalbos jiems nereikia. Didžiausią tikimybę sėkmingai užaugti ir išmokti visų išgyvenimui gamtoje reikalingų pamokų, jaunikliai turi auginami savo tikrųjų tėvų.

O KAS JEI:

PAUKŠČIUKAS ANT KELIO, ŠALIGATVIO AR KITOJE NESAUGIOJE VIETOJE? Perkelkite jį į artimiausią saugesnę vietą – į krūmus, ant medžio, ant žolės ar pan.

JUK JĮ SUVALGYS KATĖS? Tiesa, gamtoje jaunikliai susiduria su daugybe pavojų. Taip, kiaunės, katės ar kiti plėšrūnai tikrai gali suvalgyti jauniklius. Bet paukščiai paprastai moka pasislėpti nuo plėšrūnų ir turi daug didesnę tikimybę išgyventi gamtoje, nei mūsų namuose. Nėra paprasto būdo išauginti paukščių jauniklius ir retas žmogus gali skirti tam pakankamai laiko (paukščių jauniklius reikia maitinti nuo 7 valandos ryto iki saulės laidos kas 20 minučių). Geriausiai tai moka jų tikrieji tėvai.

Išauginti paukščių jauniklius taip, kad jis galėtų išgyventi gamtoje, reikalauja daug pastangų. Todėl pirmiausia radus paukščio jauniklį reikia pabandyti jį sugrąžinti tėvams arba su ornitologų pagalba rasti kitos paukščių šeimos (žinoma, tos pačios rūšies) lizdą su panašaus amžiaus jaunikliais ir ten jauniklį „įvaikinti“.