Ežiai

2018-05-22
Žinduoliai

Lietuvoje gyvena baltakrūtis ežys (Erinaceus concolor), tikėtina, kad gali būti aptinkamas ir paprastasis ežys (Erinaceus europaeus). Abi ežių rūšys išvaizda labai panašios. Gyvena iki 10 metų.

Kur gyvena ?

Ežiukas dažnai sutinkamas gyvūnas, nes mėgsta įsikurti šalia žmogaus: gyvenvietėse, priemesčiuose, prie sodybų ir ūkinių pastatų, parkuose, apsigyvena net miestų miegamuosiuose rajonuose. Gali būti sutinkami pamiškėse, paupiuose, retai apsigyvena dideliuose miškuose, ypač vengia grynų pušynų. Tai sėslūs gyvūnai ir klajoja retai.

Kada aktyvūs?

Ežiai yra naktiniai gyvūnai, paprastai maitinasi naktį. Nuo spalio-lapkričio mėn. užmiega žiemos miegu, prabunda sniegui nutirpus, paprastai kovo- balandžio mėnesį. Žiemoja lapų, šakų krūvose, specialiai išsiraustuose urveliuose.

Kuo minta?

Ežiai yra visaėdžiai gyvūnai. Pagrindinis jų maistas – sliekai, vabzdzdžiai ir jų lervos, vikšrai, sraigės ir šliužai, bei kiti nariuotakojai. Ėda ir varles, driežus, retkarčiais net žalčius, pelių ir pelėnų jauniklius. Taip pat ėda nedidelius kiekius augalinio maisto.

Jaunikliai

Per metus ežiai užaugina 1-2 vadas po 3-10 jauniklių. Jauni ežiukai pasaulį išvysta balandžio – birželio mėnesiais. Ežių lizdai dažniausiai randami birželio mėnesį.

Lizdus suka šieno kupetose, žolių, šakų krūvose, krūmuose, po senais pastatais ir panašiose nuošaliose vietose. Netyčia suradus ežio lizdą reikėtų palikti jį tokį, koks buvo rastas, jauniklių neliesti – ežio patelė pajutusi pavojų greičiausiai pati perneš vaikus į saugesnę vietą. Jeigu suaugusio ežio nėra šalia, dar nereiškia, kad jaunikliai palikti likimo valiai.

Pagrindinės Grėsmės

Daugybė ežių kasmet žūna keliuose po automobilių ratais. Žūčių pikas pavasarį, kovo – balandžio mėnesiais, kai ežiai prabunda po žiemos miego ir klajoja ieškodami maisto arba partnerio. Ežių gynyba pasyvi, o pajutę pavojų jie paprastai susisuka į kamuolį. Tokia gynyba apsaugo nuo natūralių plėšrūnų (lapių, barsukų ir kt.), bet ne nuo automobilių. Manoma, kad ežius ant kelio pritraukia ir vabzdžiai, kurie privilioti šviesos vakare šildosi ant lėtai vėstančio asfalto.

Pagalba Ežiams

Pastebėję ežį ant automobilių kelio, galite pernešti jį toliau nuo kelio ta kryptimi, kuria gyvūnas ėjo.

Radę ežiuką mieste ant judraus kelio, perkelkite gyvūną nuo kelio, jeigu šalia yra žalias plotas su medžiais, miškelis. Prisiminkite, kad ežys nėra miško gyvūnas ir negali keliauti didelių atstumų, jeigu jis atsirado mieste, vadinasi ir sėkmingai gyvena netoliese.

Ežiai, prabudę žiemą, dažniausiai žūna. Radę gyvybingą ežį žiemą kreipkitės pagalbos!

Radę tikėtinai sužeistą ežį prisiminkite, kad ežiai retai bėga nuo pavojaus – dažniau sustingsta ir atsuka spyglius. Jeigu ežys ne itin judrus, dar nereiškia kad jam reikia pagalbos. Jei ežys pastebimai sužeistas, šlubuoja ar atrodo nesveikuojantis, kreipkitės pagalbos.

Tekstas – Viktorija Neliubina

Nuotrauka – Vilius Paškevičius