D.U.K.

Dažniausiai Užduodami Klausimai

1. Radau mažą paukščiuką, kuris neskraido

2. Radau akivaizdžiai sužeistą paukštį (matau žaizdą, kraują, lūžį, paukštis negali skristi, stovėti ant kojų…)

3. Kaip transportuoti sužeistą gyvūną?

4. Paukštis atsitrenkė į langą

5. Paukštį pagavo katė arba šuo

6. Nukrito kregždžių ar kitų paukščių lizdas su jaunikliais

7. Radau čiurlį ant žemės

*

1.Radau mažą paukščiuką, kuris neskraido.

Daugelio paukščių jaunikliai palieka lizdą dar nemokėdami gerai skraidyti. Tai būdinga žvirbliams, zylėms, pelėdoms, strazdams ir daugeliui kitų paukščių. Tai – natūralus paukščių augimo etapas! Jaunikliai pradeda tyrinėti pasaulį ir mankštinti sparnus, mokosi susirasti maisto, o nuo pavojų slepiasi krūmuose ar žolėje. Tėvai juos dar prižiūri ir maitina, todėl pagalbos jiems nereikia. Didžiausią tikimybę sėkmingai užaugti ir išmokti visų išgyvenimui gamtoje reikalingų pamokų, jaunikliai turi auginami savo tikrųjų tėvų. Todėl grąžinti jauniklius tėvams yra svarbiausias žingsnis.

Taip atrodo natūraliai lizdą palikę jaunikliai. Jiems pagalbos nereikia!

This image has an empty alt attribute; its file name is DSC_1348mliep-1024x683.jpg

Pilnai apsiplunksnavę, ant kūno nėra plikų vietų

Gerai tupi ant kojų, gali judėti, šokinėti

Paskrenda nedidelius atstumus

Radę tokį jauniklį ant žemės nesaugioje vietoje padėkite jį į netoliese esančius krūmus ar panašią saugesnę vietą. Jauni paukščiai turi geriausias galimybes užaugti ir išgyventi gamtoje, jei juos augina tikrieji tėvai, tad įsikišti reikia tik ypatingais atvejais.

Išimtis – balandžiai ir čiurliai palieka lizdą jau visiškai savarankiški ir skraidantys, todėl radus jauniklius ant žemės pagalba jiems reikalinga. Daugiau apie čiurlių priežiūrą ČIA.

Kada jaunikliui reikia pagalbos?

Paukštis akivaizdžiai sužeistas (turi žaizdą, dreba, stipriai papurusiomis splunksnomis, užsimerkęs)

Yra plikas

Negali stovėti ant kojų

Daugiau apie paukščių jauniklius: : https://www.atgaligamta.org/pagalba-gyvunams/ka-daryti-radus-paukscio-jaunikli/

Paėmę iš gamtos sveiką jauniklį pakenksite paukščiui ir greičiausiai jį pražudysite. Labai dažnai jaunikliai žūna nelaisvėje dėl netinkamo maitinimo ir priežiūros. Rūpintis jaunikliais yra sudėtinga, tam reikia daug laiko ir specifinių žinių apie skirtingų paukščių rūšių priežiūrą. Netinkamai nelaisvėje išaugintas jauniklis neturės įgūdžių išgyventi gamtoje. Po vieną auginami jaunikliai neįgyja socialinų įgūdžių, dažniausiai tampa per daug jaukūs ir turi mažą tikimybę išgyventi gamtoje. SUAUGĘ PAUKŠČIAI nepaliks jauniklių jeigu juos lietėte! “Jauniklių palikimas dėl žmogaus kvapo” yra mitas.

KAIP AUGINTI PAUKŠČIŲ JAUNIKLIUS NELAISVĖJE SKAITYKITE ČIA

*

2. Radau sužeistą paukštį (matosi žaizda, kraujas ar lūžis, jis negali skristi ar stovėti ant kojų…)

Plačiau apie trumpalaikę sužeistų paukčių globą ČIA: https://www.atgaligamta.org/pagalba-gyvunams/kaip-priziureti-suzeista-pauksti-2/

Sužeistiems paukščiams ir kitiems gyvūnams reikalinga veterinarinė pagalba.

Apie pirmąją pagalbą sužeistam paukščiui SKAITYKITE ČIA

*

3. Kaip transportuoti sužeistą gyvūną?

Pervežant sužeistus laukinius gyvūnus yra svarbūs 3 punktai (TŠT):

  1. tamsa
  2. šiluma
  3. tyla

Pradurite kartoninėje dėžėje skylučių orui. Išklokite dėžės dugną kuo nors mikštu – rankšluosčiu, senu drabužiu ar pan., kur gyvūnas galėtų įsikabinti nagais ir neslidinėtų pervežimo metu. Įdėkite gyvūną į dėžę.

Laikykite dėžę su gyvūnu uždarytą. Prisekite ją ant automobilio sėdynės arba padėkite ant grindų tarp sėdynių, kad dėžė neslystų.

Nelaikykite sužeisto gyvūno rankose. Gyvūno akimis jūs esate plėšrūnas – būdamas arti žmogauys laukinis gyvūnas jaučia stresą, bet dažniausiai to neparodo akivaizdžiai. Sužeisti gyvūnai dažniausia būna smarkiai dehidratavę, išsigandę ir gali žūti dėl šoko.

Prašome išjungti radiją, kad automobilyje nebūtų pašalinio triukšmo.

4. Paukštis atsitrenkė į langą

Dažnai prisitrenkęs paukštis atsigauna po 2 -3 valandų, palaikytas kartoninėje dėžutėje su pradurtomis skylutėmis orui. Padėkite dėžutę tamsioje, šiltoje (užtenka kambario temperatūros) ir tylioje vietoje. Jei po kelių valandų paukštis atsigauna ir atrodo sveikas, jį galima paleisti! Tačiau nepaleiskite paukščio tamsoje.

Nemaitinkite ir negirdykite paukščio!
Dežutės dugną galima iškloti kuo nors minkštu, pvz. popieriniais rankšluosčiais.

Jei paukštis neatsigauna, sunkiai juda arba yra matomų sužeidimų, kreipkitės į mus arba Buivydiškių vet. kliniką Vilniuje.

Prisiminkime TŠT principą!
➡️ TYLA
➡️ ŠILUMA
➡️ TAMSA

Jeigu paukščiai atsitrenkia į langus dažnai, pabandykite padaryti langus jiems geriau matomus, priklijuodami ant stiklo paukščių siluetų. Daugiau informacijos ČIA.

*

5. Paukštį pagavo katė arba šuo

This image has an empty alt attribute; its file name is DSC_0523master3-1024x683.jpg
Iš lizdo iškritusį keršulio jauniklį sužeidė katė.

Paukščiui būtinai reikia veterinarinės pagalbos! Net mažiausi įdrėskimai dažniausiai būna mirtini. Kačių naguose ir seilėse esančios bakterijos patekusios į paukščio organizmą greitai sukelia infekciją. Dažniausiai paukščiai žūna per 48 valandas. Gydymas antibiotikais padidina jų šansus išgyventi.

*

6. Nukrito kregždžių ar kitų paukščių lizdas su jaunikliais

Dirbtinis lizdas iš dėžutės, pakabintas šalia nukritusio tikrojo kregždžių lizdo. Tėvai sėkmingai užaugino jauniklį!

Reikia padaryti dirbtinį lizdą ir pakabinti nukritusiojo lizdo vietoje arba netoli jos. Dirbtiniam lizdui tinka tvirta kartoninė, medinė ar plastikinė dėžutė, išklota sausa žole ar samanomis. Lizdą reikia pritvirtinti tvirtai, kad nenukristų (vielute, virvele). Kregždės prisiriša prie savo lizdavietės, todėl dažniausiai nepaliks vaikų ir po kelių dienų. Jeigu pakabinti lizdo neįmanoma, galima įkelti iškritusius jauniklius į kitų tokios pačios rūšies kregždžių lizdus. Įtėviai dažnai sėkmingai juos užaugina kartu su savo jaunikliais!

*

A. Naujoko nuotr.

Padarykite dirbtinį lizdą. Jeigu nežinote tikslios lizdo vietos, įkelkite dirbtinį lizdą ten, kur radote jauniklius. Tinka pakabinami vazonai, plastikinės ar medinės dėžutės. Pritvirtinti juos galima vielute, virvele, kabėmis ar pan, svarbu, kad lizdas vėl nenukristų. Į naują lizdą įdėkite senojo likučius, jeigu jų nėra, išklokite dėžutę sausa žole, šiaudais ar samanomis. Iš toliau (taip, kad paukščiai jūsų nematytų) stebėkite ar lankosi tėvai (iki 1,5 valandos). Paukščiai nepaliks jauniklių net jeigu juos lietėte!

Didžiausią tikimybę sėkmingai užaugti ir išmokti visų išgyvenimui gamtoje reikalingų pamokų jaunikliai išmoksta auginami suaugusių paukščių. Todėl visada reikia pasistengti grąžinti jauniklius tikriesiems tėvams!

*

7. Radau čiurlį ant žemės

Tikėtina, kad ant žemės rastas čiurlys yra sužeistas, todėl niekada negalima mesti paukščio į orą. Nukritęs jis gali dar stipriau susižeisti.

Kartais čiurliams sunku pakilti nuo minkšto paviršiaus, pvz. žolės. Jeigu čiurlys atrodo sveikas (akys nėra primerktos, jis nepasišiaušęs) galima jam padėti nuskristi. Atviroje vietoje, pvz. pievoje, pakelkite jį ant delno ir ištieskite ranką į viršų. Jei čiurlys kiek paskridęs vėl nutūps, nukris ar visai neskris, jam reikia pagalbos.

Sveiki čiurliai gali pakilti nuo žemės!

Video: Vytautas Eigirdas

Daugiau apie čiurlių priežiūrą čia: https://www.atgaligamta.org/pagalba-gyvunams/kaip-priziureti-suzeista-ciurli/