Kuo maitinti čiurlį?

Ką daryti radus sužeistą čiurlį, pirmiausia skaitykite ČIA.

Čiurliai yra griežti vabzdžialesiai ir turi būti maitinami TIK VABZDŽIAIS.

Jauniklius maitina atrydami rutuliukus iš įvairių vabzdžių.

Tinkamas maistas: maži svipliai ir vaškinio ugniuko (waxworm) lervos. Foto © I. Polaschek

Kaip atidaryti čiurlio snapą?

Nelaisvėje čiurliai nelesa patys, kadangi maistą gaudo tik skraidydami ore. Todėl juos reikia maitinti per prievartą. Maitinti suagusį čiurlį yra labai sudėtinga, todėl geriausia paukščiui kuo greičiau rasti labiau patyrusius globėjus.

Norint pamaitinti čiurlį nelaisvėje reikia išmokti atsargiai atidarinėti jo snapą. Jis yra labai gležnas ir trapus, todėl reikia ypatingo atidumo!

Čiurlio snapą reikia atidaryti nagu, atsargiai pakišant jį tarp snapo iš šono (kaip tai padaryti pažiūrėkite video žemiau). Tuomet laikyti snapą atvirą, pirštu prilaikant gomurį. Jauni paukščiai gali patys apžioti pirštus, todėl juos maitinti yra truputį paprasčiau.

Maitinimui naudokite plastikinį ar metalinį pincetą bukais galais.

Prieš maitinant čiurlį, nusiplaukite rankas. Maitinant čiurlį reikia jį prilaikyti švaria servetėle, kad nesutepti jo plunksnų. Labai svarbu išlaikyti čiurlio plunksnas švarias ir neaplūžinėjusias, nuo to priklauso čiurlio išgyvenimas gamtoje.

 

ČIURLIAMS TINKAMAS MAISTAS:

Maži svirpliai ir žiogai  yra labiausiai tinkamas  čiurliams maistas.

Žiogus galima gaudyti patiems, tačiau tai užtrunka o vabzdžių reikia labai daug. Svirplių galima nusipirkti egzotinių gyvūnų parduotuvėse ir internete. Vabzdžius reikia užšaldyti (tai humaniškas būdas juos numarinti), jeigu vabzdžiai dideli, reikia nuimti jų kojas (kojomis nemaitinti). Sušaldytus vabzdžius reikia atšildyti iki kambario temperatūros ir sumaitinti paukščiui.

Per dieną čiurlys turi sulesti 60 – 80 žiogų ar svirplių. Tai priklauso nuo vabzdžių dydžio ir čiurlio amžiaus. Maitinti 6 – 8 kartus per dieną, vabzdžius padalinus vienodomis porcijomis.

Mauersegler klinikos (Frankfurtas, Vokietija) čiurlių maitinimo receptas: 90% naminiai svirpliai (Acheta domesticus) ir 10% vaškinio ugniuko (waxworm) lervos (Galleria mellonella). Vabzdžiai gali būti sušaldomi, o prieš maitinimą atšildomi.

Waxworms (vaškinio dugniuko lervos). Gali būti duodamos papildomai su svirpliais.

Mažos milčiaus lervos (Tenebrio molitor).  Prieš maitinant milčiais, sutraiškyti jų galvutes, kadangi jos paukščių sunkiai virškinamos. Sumaitinti apie 20 milčių lervų per vieną maitinimą (jaunikliams mažiau). Maitinti 6-8 kartus per dieną. Milčiai neturi būti pagrindinis maistas, kuriuo maitinami čiurliai! Milčiuose yra mažai kalcio, o kalcis yra būtinas, kad augančio paukščio kaulai susiformuotų sveiki. Maitinti tik mažais milčiais, kurių chitinas (kūno danga) dar plonas.

Musės.  Muses galima išperinti iš žvejų parduotuvėje nusipirktų ‚dzykų‘ (musių lervų). Perinti reikėtų taip: didelėje plastikinėje, gerai vėdinamoje dėžutėje įdėti pjuvenų ir rudo popieriaus skiaučių. Lervos galės virsti leliukėmis ir išsiris musės. Suaugusios musės yra naudingesnis maistas čiurliams nei musių lervos, tačiau esant būtinybei galima maitinti ir lervomis (tačiau jos neturi būti pagrindinis čiurlio maistas, o duodamos tik kartu su kitais vabzdžiais!).

Kaip alternatyva, galima gaudyti muses lauke (nesunku jas pagauti iš butelio padarius spąstus). Sugautas muses atšaldyti (įdėti į šaldytuvą, kol jos taps mažai judrios), sutrėkšti jas į mažus rutuliukus. Kambario temperatūros musių kamuoliukus lengvai pamirkyti vandenyje ir pabarstyti kalcio-vitaminų papildais (Nutrobal), tuomet maitinti čiurlius. Čiurliai turėtų sulesti apie 100 musių per dieną.

Sodo vabzdžiai. Juos galima susirinkti patiems, sode. Tinka žiogai, amarai, maži vabalai, maži vorai, įvairios musės ir kiti vabzdžiai (tik ne bitės ar širšės). Vabzdžius galima surinkti purtant krūmų šakas virš švaraus kibiro. Vabzdžius sutraiškyti į mažą kamuoliuką ir tuomet sumaitinti čiurliui.

Negalima čiurliui duoti vabzdžių iš vietos, kur buvo naudojami insekticidai (arba rinkti negyvus vabzdžius!).

Bičių tranai ir jų lervos. Tai puikus maistas čiurliams, ypač jei duodamas kartu su kitais vabzdžiais (pvz. sode surinktais vabzdžiais). Jei pažįstate bitininką, kreipkitės į jį.

Kaip maitinti čiurlį?

Pirmojo maitinimo metu sumaitinkite čiurliui 2-4 svirplius. Vabzdžių kiekį reikia palaipsniui didinti iki 8-10 svirplių.

Suaugusius čiurlius reikia maitinti 6 kartus per dieną maždaug kas 2 valandas  – nuo 8 val. ryto iki 21 val. vakaro.

Jauniklius reikia maitinti iki 8 kartų per dieną, mažaug kas pusantros valandos, nuo 8 val. ryto iki 21 val. vakaro.

Naktį čiurlių maitinti nereikia.

Maitinant čiurlį rekomenduojama laikyti jį su servetėle, kad nesutepti brangiųjų paukščio plunksnų. Foto © Meierjürgen

MAITINIMO VIDEO:

VITAMINAI

Slaugant čiurlį ilgesnį laiką kartu su vabzdžiais reikia duoti kalcio ir vitaminų papildo (pvz. Nutrobal miltelių pavidalo vitaminų). Augančio jauniklio vystymuisi vitaminai yra būtini.

Pirmiausia vabzdį reikia pamirkyti vandenyje, tuomet pabarstyti milteliais ir maitinti paukštį. Nutrobal vitaminus reikia duoti kas antrą dieną. Lietuvoje paprasčiau rasti BEAPHAR skystus vitaminai (Pvz. BEAPHAR Vitamin B Complex), kurie turi būti pagal instrukciją išmaišomi vandenyje. Skystyje su vitaminais reikia pavilgyti vabzdžius prieš maitinimą. Sušaldžius vabzdžius vitaminas B suyra ir papildai paukščiui būtini.

!!!

NIEKADA nemaitinti čiurlių duona, kiaušiniais, pienu, mėsa, šunų ar kačių konservais. Toks maistas čiurlį susargdins arba pražudys. Čiurliai yra griežti vabždžialesiai ir jų organizmas prisitaikęs maitintis TIK vabzdžiais.

!!!

 Kas nutinka čiurlius maitinant netinkamu maistu?

Visos čiurlio plunksnos nušiuro, kai paukštis 14 dienų buvo maitintas mėsa ir paukščių lesalu. Foto © C. Haupt
Plunksnos sulūžinėjo kai čiurlys buvo maitinamas musių lervomis 2 savaites. Foto © C. Haupt
Čiurliukas žuvo po 5 savaites maitinimo kanarėlių lesalu. Foto © Haupt
Kairėje: neteisingai maitintas čiurlio jauniklis, aplipęs maistu ir išmatomis, pastebimos aplūžinėjusios plunksnos. Dešinėje: panašaus amžiaus paukštis, kuris buvo maitintas žiogais. Foto © Haupt

Informacija apie čiurlius dalinai adaptuota iš http://swift-conservation.org ir https://www.mauersegler.com gavus organizacijų leidimą.

Viršelio nuotrauka © Vilius Paškevičius