Kuo maitinti čiurlį?

Ką daryti radus galimai sužeistą čiurlį, pirmiausia skaitykite ČIA.

Čiurliai yra griežti vabzdžialesiai ir maistą gaudo tik skraidydami ore. Suaugėliai maitina jauniklius kelis kartus per dieną, atrydami rutuliukus iš įvairių vabzdžių.

SVARBU! Čiurliukas turi būti maitinamas tik sušilęs ir pagirdytas!

Sėkmingas čiurlių auginimas sudėtingas ir reikalauja daug laiko ir pastangų. Todėl norint padėti paukščiui reikia kuo daugiau apie jį sužinoti!

Čiurliai (Apus apus) yra griežti vabzdžialesiai ir turi būti maitinami TIK VABZDŽIAIS.

Ilgesnį laiką slaugant čiurlį reikia kartu su vabzdžiais duoti kalcio ir vitaminų papildo (pvz. Nutrobal miltelių pavidalo vitaminų). Tai labai svarbu, ypatingai augančiam čiurliui vitaminai būtini. Pirmiausia vabzdį reikia pamirkyti vandenyje, tuomet pabarstyti milteliais ir maitinti paukštį. Vitaminus duoti kas antrą dieną. Lietuvoje lengviau rasti BEAPHAR skystus vitaminai (Pvz. BEAPHAR Vitamin B Complex), kurie turi būti pagal instrukciją išmaišomi vandenyje, skystyje gali būti suvilgomi vabzdžiai. Jei maitinama šaldytais vabzdžiais, reikia turėti minty, kad sušaldžius vitaminas B suyra ir papildai būtini.

Tinkamas maistas: maži svipliai ir vaškinio ugniuko (waxworm) lervos. Foto © I. Polaschek

MAITINIMAS

Prieš maitinant čiurlys turi atrodyti pakankamai žvalus. Pradžioje sumaitinti čiurliui 2-4 svirplius per vieną maitinimą. Vabzdžių kiekį didinti paukščiui stiprėjant. Pradžioje geriau mažiau, negu daugiau. Čiurlio snapą reikia atidaryti nagu, atsargiai pakišant tarp snapo iš šono (žiūrėti video žemiau). Tuomet laikyti snapą atvirą, pirštu prilaikant snapo viršų. Jauni paukščiai gali bandyti praryti pirštus – tai yra normalu, nes taip jaunikliai prašo maisto suaugėlių.

Kelis pirmus maitinimus sumaitinti po 2-4 vabzdžius kas 30 minučių. Kai paukštis sustiprės, duoti 8-10 vabzdžių. Pradėti maitinti reikia 8 valadą ryto ir pabaigti 21 valandą vakaro.

Čiurlį reikia maitinti apie 6-8 kartus per dieną.  Naktį maitinti  nereikia. Maitinimui galima naudoti plastikinį ar metalinį pincetą bukais galais.

Maitinant čiurlį reikia uždengti jį švaria servetėle, kad nesutepti plunksnų riebalais nuo rankų. Labai svarbu išlaikyti čiurlio plunksnas švarias ir neaplūžinėjusias, nuo to priklauso čiurlio išgyvenimas gamtoje.

Maitinant čiurlį rekomenduojama laikyti jį su servetėle, kad nesutepti brangiųjų paukščio plunksnų. Foto © Meierjürgen

MAITINIMO VIDEO:

ČIURLIAMS TINKAMAS MAISTAS:

Maži svirpliai ir žiogai  yra labiausiai tinkamas  čiurliams maistas.

Žiogus galima gaudyti patiems, tačiau tai užtrunka o vabzdžių reikia labai daug. Svirplių galima nusipirkti egzotinių gyvūnų parduotuvėse ir internete. Vabzdžius reikia užšaldyti (tai humaniškas būdas juos numarinti), jeigu vabzdžiai dideli, reikia nuimti jų kojas (kojomis nemaitinti). Sušaldytus vabzdžius reikia atšildyti iki kambario temperatūros ir sumaitinti paukščiui.

Per dieną čiurlys turi sulesti 60 – 80 žiogų ar svirplių. Tai priklauso nuo vabzdžių dydžio ir čiurlio amžiaus. Maitinti 6 – 8 kartus per dieną, vabzdžius padalinus vienodomis porcijomis.

Mauersegler klinikos (Frankfurtas, Vokietija) čiurlių maitinimo receptas: 90% naminiai svirpliai (Acheta domesticus) ir 10% vaškinio ugniuko (waxworm) lervos (Galleria mellonella). Vabzdžiai gali būti sušaldomi, o prieš maitinimą atšildomi.

Waxworms (vaškinio dugniuko lervos). Gali būti duodamos papildomai su svirpliais.

Mažos milčiaus lervos (Tenebrio molitor).  Prieš maitinant milčiais, sutraiškyti jų galvutes, kadangi jos paukščių sunkiai virškinamos. Sumaitinti apie 20 milčių lervų per vieną maitinimą (jaunikliams mažiau). Maitinti 6-8 kartus per dieną. Milčiai neturi būti pagrindinis maistas, kuriuo maitinami čiurliai! Milčiuose yra mažai kalcio, o kalcis yra būtinas, kad augančio paukščio kaulai susiformuotų sveiki. Maitinti tik mažais milčiais, kurių chitinas (kūno danga) dar plonas.

Musės.  Muses galima išperinti iš žvejų parduotuvėje nusipirktų ‚dzykų‘ (musių lervų). Perinti reikėtų taip: didelėje plastikinėje, gerai vėdinamoje dėžutėje įdėti pjuvenų ir rudo popieriaus skiaučių. Lervos galės virsti leliukėmis ir išsiris musės. Suaugusios musės yra naudingesnis maistas čiurliams nei musių lervos, tačiau esant didelei būtinybei galima maitinti ir lervomis (tačiau jos neturi būti pagrindinis čiurlio maistas, o duodamos tik kartu su kitais vabzdžiais!).

Kaip alternatyva, galima gaudyti muses lauke (nesunku jas pagauti iš butelio padarius spąstus). Sugautas muses atšaldyti (įdėti į šaldytuvą, kol jos taps mažai judrios), sutrėkšti jas į mažus rutuliukus. Kambario temperatūros musių kamuoliukus lengvai pamirkyti vandenyje ir pabarstyti kalcio-vitaminų papildais (Nutrobal), tuomet maitinti čiurlius. Čiurliai turėtų sulesti apie 100 musių per dieną.

Sodo vabzdžiai. Juos galima susirinkti patiems, sode. Tinka žiogai, amarai, maži vabalai, maži vorai, įvairios musės ir kiti vabzdžiai (tik ne bitės ar širšės). Vabzdžius galima surinkti purtant krūmų šakas virš švaraus kibiro. Vabzdžius sutraiškyti į mažą kamuoliuką ir tuomet sumaitinti čiurliui.

Negalima čiurliui duoti vabzdžių iš vietos, kur buvo naudojami insekticidai (arba rinkti negyvus vabzdžius!).

Bičių tranai ir jų lervos. Tai puikus maistas čiurliams, ypač jei duodamas kartu su kitais vabzdžiais (pvz. sode surinktais vabzdžiais). Jei pažįstate bitininką, kreipkitės į jį.

!!!

NIEKADA nemaitinti čiurlių duona, kiaušiniais, pienu, mėsa, šunų ar kačių konservais. Toks maistas čiurlį susargdins arba pražudys. Čiurliai yra griežti vabždžialesiai ir jų organizmas prisitaikęs maitintis TIK vabzdžiais.

!!!

 Kas nutinka čiurlius maitinant netinkamu maistu?

Visos čiurlio plunksnos nušiuro, kai paukštis 14 dienų buvo maitintas mėsa ir paukščių lesalu. Foto © C. Haupt
Plunksnos sulūžinėjo kai čiurlys buvo maitinamas musių lervomis 2 savaites. Foto © C. Haupt
Čiurliukas žuvo po 5 savaites maitinimo kanarėlių lesalu. Foto © Haupt
Kairėje: neteisingai maitintas čiurlio jauniklis, aplipęs maistu ir išmatomis, pastebimos aplūžinėjusios plunksnos. Dešinėje: panašaus amžiaus paukštis, kuris buvo maitintas žiogais. Foto © Haupt

Informacija apie čiurlius dalinai adaptuota iš http://swift-conservation.org ir https://www.mauersegler.com gavus organizacijų leidimą.

Viršelio nuotrauka © Vilius Paškevičius