Kaip prižiūrėti sužeistą paukštį?

Laukinių gyvūnų globa yra labai sudėtingas užsiėmimas, kuris reikalauja daug laiko, kantrybės ir žinių. Todėl radę sužeistą paukštį pasistenkite kuo greičiau jį perduoti labiau patyrusiems globėjams. Deja, tai ne visada įmanoma padaryti greitai. Ši informacija skirta visiems, kurie nori išmokti tinkamai pasirūpinti  sužeistu sparnuočiu! (Patarimai tinka tik trumpalaikei paukščio globai).

Svarbiausia:

  • Šiluma. 
  • Tyla ir ramybė. 
  • Tamsa.
  • Teisingai atpažinę  paukščio rūšį duokite jam tinkančio maisto ir vandens.
KUR LAIKYTI PAUKŠTĮ?

Tam tinka:

  • Tvirta kartoninė, medinė dėžė (pvz. batų dėžė mažesniems paukščiams)
  • Naminių gyvūnų nešiojimo dėžė (boksas)
  • Vandens paukščiai gali būti laikinai laikomi duše ar vonioje. Tai palengvins valymą, nes jie greitai padaro betvarkę. Tačiau nelaikykite paukščių vandenyje!

Laikinam paukščių laikymui tinka ir plastikinė dėžė, su skylutėmis dangtyje arba gyvūnų boksas. Foto: V. Neliubina

Dėžė turi būti pakankamai didelė, kad gyvūnas galėtų atsistoti ir apsisukti. Dangtyje ir šonuose reikia pradurti skylutes ventiliacijai, o dugną iškloti laikraščiais (patogiam valymui) ir rankšluosčiu (šilumai ir paukščio patogumui).

Sužeistą paukštį reikia laikyti kambaryje (ne lauke), šiltoje ir ramioje vietoje, kur nėra tiesioginių saulės spindulių ir skersvėjo.

Jei tai ne vandens paukštis ir globoje bus ilgiau nei kelias dienas, į dėžę įdėkite šaką paukščiui tupėti (ją pritvirtinkite tokiame aukštyje, kad paukščio uodega nesiektų žemės). Šaka turi būti pakankamai stora, kad ant jos atsitūpus paukščio nagai nesiektų jo kojų padų. Kitaip nagai gali pradurti padų odą, o per žaizdą į kojas pateks infekcija : (

Atsidūręs nelaisvėje laukinis gyvūnas neišvengiamai jaučia stresą, todėl stenkitės kuo mažiau jį trikdyti. Jei uždengsite dėžę tamsiu (orą praleidžiančiu) audiniu, paukštis greičiau nusiramins ir jaus mažiau streso. Neleiskite naminių gyvūnų į kambarį, kuriame laikote paukštį (jie gali gyvūną dar labiau išgąsdinti).

ŠILUMA

Sužeistas paukštis dažnai negali pats palaikyti savo kūno šilumos, todėl svarbu jį sušildyti ir laikyti šiltai.

Negalavimo simptomai: paukščio plunksnos papurusios, akys užmerktos, paukštis apatiškas, šaltas.

Negaluojantis kiras taip sušalo, kad net apledėjo. Foto: A. Naujokas

Prilietus paukštį jis turėtų atrodyti šiltas (normali paukščių kūno temperatūra yra aukštesnė nei žmonių, apie 40-42 ˚C) .

Mažus (žvirblio ar varnėno dydžio) ar akivaizdžiai sužeistus paukščius reikia nuolat laikyti šiltai (aplinkos temperatūra turi būti 25-30 ˚C). Tam tinka šilto vandens pūslė, plastmasinis butelis, įvyniotas į rankšluostį arba šildantis kilimėlis gyvūnams. Jei paukštis atrodo labai silpnas ir šaltas, galima jį atsargiai įvynioti į pašildytą rankšluostį.

Jei paukštis yra didesnis (varnos dydžio) ir atrodo pakankamai žvalus ir energingas (juda, bando pabėgti iš dėžės) jam pakaks kambario temperatūros.

Sušalęs paukštis nenorės lesti, ir jo nereikia maitinti per prievartą.

MAITINIMAS

Paukščius svarbu maitinti jiems tinkamu maistu! Netinkamas maistas gali juos pražudyti. Todėl pirmiausia radę paukštį jį atpažinkite, o tada suraskite jam tinkantį lesalą. Jeigu nežinote rasto paukščio rūšies, kreipkitės į mus, padėsime atpažinti! (parašykite žinutę Atgal į gamtą Facebook arba info@atgaligamta.org) Taip pat galite ieškoti Lietuvos paukščių rūšių sąraše (yra paveikslėliai prie rūšių aprašymų) čia: http://ornitologija.lt/orni/web/birds/familia

Jeigu paukštis yra labai silpnas ir išsekęs, netinkamas maistas gali padaryti dar daugiau žalos. Suaugusio paukščio nereikia maitinti per prievartą, bet vanduo ir maistas turi būti jam pasiekiami.

Išimtis – čiurliai ir kregždės, kurie patys nelaisvėje neles, nes maistą jie gaudo tik skrydyje. Jei nėra galimybės perduoti šių paukščių patyrusiems globotojams, tuomet paukščiams pirmiausia reikia duoti skysčių, ir maitinti juos priverstinai (išalkę jaunikliai gali patys atidaryti snapą prašydami maisto, tačiau suaugę paukščiai to nedarys). Detalus čiurlių (tinka ir kregždėms) maitinimo aprašymas ČIA.

KUO MAITINTI PAUKŠČIUS?

Paukščio racioną galima nuspėti pagal snapo formą:

Žvirblis, kikilis, dagilis, alksninukas, starta

– Įvairios kruopos ir grūdai (miežių, avižų, kviečių), lesalas kanarėlėms ar banguotosioms papūgėlėms.

Zylės (didžioji, mėlynoji, pilkoji ir kitos)

Įvairūs vabzdžiai: musių lervos, maži milčiai, maži žiogai ar svirpliai, maži sliekai, džiovinti vabzdžiai, įvairūs grūdai (lesalo mišinys laukiniams paukščiams)

Balandis, keršulis, purplelis ir kiti karveliai

–  Įvairūs grūdai, grūdų ir sėklų mišinys laukiniams paukščiams, avižiniai dribsniai, lesalas kanarėlėms.

Strazdas, liepsnelė, varnėnas, vieversys

– Musių lervos, milčiaus lervos, šunų ar kačių konservai.

Pečialinda, nendrinukė, žiogelis, karietaitė, kalviukas

– Musių lervos, mažos milčiaus lervos.

Varna, kėkštas, šarka, kranklys

– Šunų arba kačių konservai arba vandenyje išmirkytas sausas maistas, žalios mėsos gabaliukai.

Kiras, žuvėdra

– Konservuotas arba vandenyje išmirkytas sausas kačių ar šunų maistas,  šprotai, smulkios žuvytės. Žuvis Patiekti negiliame inde su vandeniu. Žuvis turi būti šviežia arba atitirpinta, ne konservuota!

Plėšrūs paukščiai: pelėdos, suopiai, vanagai, sakalai, lingės, ereliai, pesliai

–  Žalia supjaustyta jautiena (kiauliena netinka!), vištiena, vištų kakliukai (ilgesnei globai – šaldyti vienadieniai viščiukai arba šaldytos pelės).

Antis, gulbė, žąsis

– Grūdai, smulkiai sutarkuoti kopūstai, įvairios salotos, špinatai ir kiti žalumynai, žirneliai, kukurūzai, batonas (nedidelis kiekis). Šalia maisto visada turi būti indas su vandeniu! Žalumynus ir batoną duoti plūduriuojančius vandens inde.

Tulžys

– Smulkios žuvytės. Patiekti negiliame vandens inde (žuvelės turi būti pakankamai mažos, kad paukštis jas prarytų).

Kragas, klykuolė, dančiasnapis, naras, jūrinės antys

– Smulkios žuvytės sekliame vandens inde. Jūrinėms rūšims tinka ir šviežios krevetės, midijos.

Kormoranas

– Vidutinio dydžio žuvys (šprotai, silkė). Žuvis turi būti šviežia arba atitirpinta, bet ne konservuota!

Gandras, garnys

– Smulkios ar vidutinio dydžio žuvys (šprotai, silkė). Patiekti negiliame inde su vandeniu. Žuvis turi būti šviežia arba atitirpinta, bet ne konservuota!

Genys, meleta

– Musių lervos, milčių, zoofobusų, vaškinio ugniuko (waxworm) lervos.

Vištiniai paukščiai: putpelė, jerubė, kurapka, tetervinas, kurtinys

– Įvairūs grūdai, lesalas vištoms, laukinių paukščių lesalas, avižiniai dribsniai, baltos duonos gabaliukai.

Perkūno oželis, slanka, brastinis tilvikas ir kiti tilvikiniai paukščiai

– Musių lervos, sliekai, milčių, zoofobusų, vaškinio ugniuko (waxworm) lervos. Patiekti negiliame indelyje su žemėmis.

Čiurliai ir kregždės

Detalūs čiurlių  globos ir maitinimo aprašymai (tinka ir kregždėms): Kaip prižiūrėti sužeistą čiurlį? ir Kuo maitinti čiurlį?

PIRMIAUSIA šiuos paukščius prieš maitinimą reikia pagirdyti. Pagirdyti paukštį saugiausia taip: vatos gabaliuką pamirkyti vandenyje, tada švelniai braukti palei paukščio snapo šoną.

VABZDŽIAI TINKANTYS ČIURLIŲ IR KREGŽDŽIŲ MAITINIMUI:

– Svirpliai ir žiogai, vaškinio dugniuko (waxworm) lervos, bičių tranų lervos, milčiaus lervos, musės.

Suaugusios kregždės kartais gali maitinsis pačios, nuo žemės ar iš dubenėlio. Jaunikliai greičiausiai prašys maisto atidarydami snapą. Jei ne, tuomet reikės atsargiai atidaryti paukščio snapą (tik iš šono, ne iš priekio, snapas trapus!) ir įdėti vabzdį į gerklę. Jei paukštis alkanas, vabzdį nuris pats.

Maitinti po 2-4 vabzdžius kas 30 minučių.

NIEKADA nemaitinti čiurlio ar kregždės kačių ar šunų konservais, papūgų lesalu, mėsa, pieno produktais. Dėl tokio maisto paukščiai gali susirgti ir žūti, nes jų organizmas prisitaikęs virškinti tik vabzdžius.

 VANDUO

Visi žvalūs ir stovintys paukščiai turi turėti vandens dubenėlį. Dubuo turi būti sunkus, kad paukštis jo neišverstų. Vandenį reikia reguliariai keisti.

Vandenį paukščiui palikite tik tuomet, jeigu jis žvalus ir pats stovi! Čiurliai patys negers, jiems palikti vandens nereikia.

KUR RASTI PRODUKTŲ?

Milčiaus lervų, svirplių galima rasti internete skelbimų portaluose, kai kuriuose internetinėse roplių parduotuvėse.

Lesalo laukiniams paukščiams (grūdų mišinio) – zoo prekių parduotuvėse, “Senukuose” (didesnis pasirinkimas žiemos sezonu)

Musių lervų, sliekų, – žvejų parduotuvėse

Džiovintų vabzdžių – kai kuriose didesnėse zoo parduotuvėse, žvejų parduotuvėse

Kitų produktų, lesalo mišinių papūgoms, kanarėlėms – kiekvienoje didesnėje maisto prekių parduotuvėjė.

Kol kas patys negalime priimti laukinių paukščių globai, tačiau mielai patarsime! Kilus neaiškumams, kreipkitės į mus “Atgal į gamtą” Facebooke arba el. paštu: info@atgaligamta.org

Viršelio nuotrauka ir tekstas: Viktorija Neliubina