Kaip prižiūrėti sužeistą čiurlį?

Radus sužeistą čiurlį reikia prisiminti, kad jo priežiūra kiek skiriasi nuo kitų paukščių.

ČIURLIŲ JAUNIKLIAI

Palikę lizdą čiurliukai jau būna visiškai savarankiški ir nereikalauja tėvų priežiūros. Todėl jeigu žmogaus užauginto čiurliuko plunksnos yra sveikos ir nesuteptos, o svoris pakankamas, jis turi puikias galimybes išgyventi gamtoje.

Čiurliai dažnai yra sumaišomi šelmeninėmis arba langinėmis kregždėmis. Nors šie paukščiai yra panašūs tiek mityba, tiek gyvenimo būdu, norint sėkmingai juos globoti labai svarbu išmanyti ir jų skirtumus. Žemiau yra trijų skirtingų paukščių rūšių, panašaus amžiaus jauniklių nuotraukos.

Kodėl čiurlių jaunikliai atsiduria ant žemės?

Jeigu čiurlių lizdas yra lengvai įkaistančioje vietoje (pavyzdžiui po metaline palange), perkaitę jaunikliai kartais mėgina pabėgti iš įkaitusios lizdavietės ir gali iškristi iš lizdo.

Ilgą laiką užsilaikęs šaltas ir lietingas oras sumažina vabzdžių skaičių ir suagusiems čiurliams sunkiau rasti maisto savo jaunikliams. Išbadėję jaunikliai ieškodami maisto taip pat kartais iškrenta iš lizdo.

ČIURLIŲ IR KREGŽDŽIŲ PANAŠUMAI:

Lietuvoje praleidžia vasaras, o žiemoti migruoja į Afriką.

Vabzdžialesiai, maitinasi tik skrydyje.

Plunksnas keičia žiemavietėse.

Paleidimo laikas ir sąlygos žymiai svarbesnės, lyginant su vietinėmis rūšimis.

Jie neturėtų palikti lizdo dar negalintys skraidyti. Iškritusius iš lizdo jauniklius paprastai tėvai nebemaitina, todėl priešingai nei daugelio kitų paukščių atveju, jeigu jaunikliai negali būti grąžinti į savo lizdą, jie turėtų būti paimami į globa.

Suaugę paukščiai skrydyje: čiurlys, šelmeninė kregždė ir langinė kregždė. Foto  © V. Paškevičius

ČIURLIŲ IR KREGŽDŽIŲ SKIRTUMAI:

Jau skraidantys kregždžiukai dar kurį laiką yra maitinami tėvų.

Skraidančiais čiurliukais tėvai nebesirūpina.

Čiurliai negali tupėti ant šakos ar laktos. Jų pirštai  nukreipti į priekį, dėl to čiurliai gali kyboti ant vertikalių paviršių.

Čiurliai visą laiką praleidžia skrydyje, nebent krauna lizdą, prižiūri jauniklius arba yra priversti slėptis dėl prasto oro (pavyzdžiui labai stipraus lietaus).

Lizde dar tupintys čiurlių jaunikliai dėl jų ypatingo metabolizmo gali ištverti ilgesnį laiko tarpą be maisto.

Čiurliai pradeda mankštinti sparnų raumenis dar būdami lizde. Tinkamas raumenų tonusas, svoris ir plunksnų ilgis užtikrina, kad pirmasis skrydis būtų sėkmingas. Kitaip pirmasis čiurliuko skrydis gali baigtis mirtimi.

RADUS SUAUGUSĮ ČIURLĮ ANT ŽEMĖS

Čiurliai atskrenda į Lietuvą balandžio pabaigoje – gegužės viduryje, todėl visi čiurliai, rasti iki birželio, bus suaugę paukščiai. Ant žemės rastas čiurlys gali būti sužeistas, išalkęs, išsekęs, arba viskas kartu…

Yra nevienareikšmiška nuomonė, ar netyčia nutūpęs čiurlys gali pakilti nuo žemės. Sveiki čiurliai patys netupia ant žemės,  jie ten gali atsidurti stipraus vėjo nublokšti ar panašiomis aplinkybėmis. Čiurlių gydymu ir reabilitacija užsiimantys žmonės teigia, jog tai, kad ant žemės atsidūrę  čiurliai negali pakilti ir turi būti išmesti į orą yra mitas. Sveikas čiurlys gali pakilti nuo žemės (žiūrėkite video) (nebent jis nukrito į aukštą žolę ar ant panašaus paviršiaus,  nuo kurio sunku atsispirti).

Tikėtina, kad ant žemės rastas čiurlys yra sužeistas, todėl niekada negalima mesti paukščio į orą. Nukritęs jis gali dar stipriau susižeisti.

Radę čiurlį žemės, kurį laiką jį pastebėkite – čiurlys turėtų pakilti pats. Jeigu paviršius minkštas ir paukštis negali nuo jo pakilti į orą (ir atrodo sveikas!) galima padėti jam nuskristi atsargiai pakėlus ant delno ir ištiesus ranką į viršų, bet niekada nemeskite čiurlio. Jeigu paukštis kiek paskridęs vėl nutūps, vadinasi jam reikia pagalbos.

Prastas oras, pavyzdžiui ilgalaikis stiprus lietus, sumažina čiurlių maisto resursus. Čiurliai maitinasi tik ore, todėl jie nebepagauna daug vabzdžių. Ilgą laiką pakankamai neprasimaitindamas paukštis gali nusilpti (ypač jei maisto būna mažai tik įveikus ilgą migracijos kelią).  35 gramai yra minimalus svoris, kiek turėtų sverti čiurlys, tačiau normalus čiurlio svoris paprastai būna daugiau nei 42 gramai.

PIRMOJI PAGALBA ČIURLIAMS

Visi žemiau pateikti punktai yra svarbūs, norint išgelbėti sužeisto čiurlio gyvybę.

1 NIEKADA nemesti čiurlio į orą, ypač prieš tai neįsitikinus, kad paukštis sveikas!

Primename: Sveikas čiurlys gali pakilti nuo žemės (nebent tai aukšta žolė ar panašus paviršius, kur paukščio sparnai įsipainioja). Tai yra vienas iš testų prieš paleidžiant čiurlį į laisvę, kuriuo nustatoma ar paukštis visiškai sveikas ir jo raumenys pakankamai stiprūs.

Čiurlys rastas ant žemės greičiausiai yra sužeistas ir problema turi būti nustatyta. Išmetus paukštį į orą nukritęs jis gali dar labiau susižeisti.

Jeigu čiurlys rastas ant žemės, kurį laiką jį pastebėkite – čiurlys turėtų pakilti pats. Jeigu paviršius minkštas ir paukštis negali nuo jo pakilti (ir atrodo sveikas!) galima padėti jam nuskristi atsargiai pakėlus ant delno ir ištiesus ranką į viršų (Laisvės statulos poza), bet niekada nemesti.

2 Laikyti čiurlį šiltoje, saugioje ir ramioje aplinkoje.

Čiurlio negalima laikyti metaliniame narve, nes jis gali pažeisti plunksnas. Idealiausia – kartoninė arba plastikinė rankšluosčiu išklota dėžė (iškloti ir dėžės sieneles, kad čiurlys galėtų kyboti vertikaliai). Dugne reikia padėti šilto vandens pūslę, butelį arba šildantį kilimėlį, jį uždengti minkštu flisu arba rankšluosčiu (kad čiurlys galėtų patogiai ir šiltai tupėti). 30°C yra tinkama aplinkos temperatūra. Dėžutę reikia dalinai uždengti tamsiu audiniu, kad paukštis nusiramintų.

3 Įvertinti svorį, amžių ir būklę.

Tai labai svarbi informacija norint tinkamai toliau gydyti čiurlį. Jaunas čiurlys, vyresnis nei 10 dienų arba suaugėlis, sveriantis mažiau nei 24 gramus yra labai kritinės būklės paukščiai ir jiems nedelsiant reikia šilumos ir skysčių terapijos.

4 Pagirdyti čiurlį

Daugelis rastų nusilpusių paukščių taip pat bus ir dehidratavę. Burnos vidus turėtų būti sveikai rožinės spalvos. Jei burna pilkšvai blyški ar balta tai reiškia, kad čiurlys yra netekęs labai daug skysčių ir jį nedelsiant reikia pagirdyti. Jeigu paukštis yra netekęs labai daug skysčių jo akys gali būti užmerktos arba įdubusios.

Kuo girdyti čiurlį? Tinka REHYDRON tirpalas arba pasigaminkite tirpalą patys. 0,5l virinto vandens + 1 a.š. cukraus ir 1 a.š. druskos. Gera išmaišykite. Vienu kartu sugirdykite čiurliui 0,4ml skysčių, kol jo gerklė nebus gražiai rožinės spalvos.

Pagirdyti čiurlį galima suvilgius vatos gabaliuką skystyje ir šluostyti palei čiurlio snapo šoną arba lašinti po vieną lašelį skysčio palei čiurlio snapą, kol paukštis skystį nuris (Video kaip pagirdyti sužeistą čiurlį). Skystis turėtų subėgti į čiurlio snapą ir tuomet paukštis jį nuris.

Kaip patikrinti čiurlio burnos spalvą? Čiurlio snapą reikia atidarinėti labai atsargiai, nes jį lengva pažeisti. Atidarinėti snapą reikia iš šono švelniai pakeliant viršutinę snapo dalį švariu nagu, paskui laikyti burną atidaryta rodomuoju pirštu liečiant gomurį (rankos turi būti švarios!).

5 NEMAITINTI DEHIDRATAVUSIO ČIURLIO

Bandymai maitinti bet kokio amžiaus dehidratavusį čiurlį beveik visada baigiasi čiurlio mirtimi. Taigi prieš maitinant paukštį reikia įsitikinti, kad jam pilnai pakanka skysčių (tikrinti gerklės spalvą, kaip aprašyta aukščiau. Kol burna yra balta arba labia blyški rožinė, čiurlio nemaitinkite.

6 Maitinimas

Čiurlio maitinimas. © Foto Meierjürgen

Kai čiurlys pilnai apžiūrėtas ir gavo pakankamai skysčių, reikia galvoti apie paukščio maitinimą. Čiurliai yra griežti vabzdžialesiai. Maitinimas bet kuo kitu yra netinkamas ir gali pražudyti paukštį. Maitimui labiausiai tinka maži svirpliai, mažos milčiaus lervos (neturėtų būti pagrindinimas maistas),  musės (jos maistingesnės už lervas). Daugiau apie čiurlių maitinimą skaitykite ČIA.

Čiurlių maitinimas yra subtilus, reikalauja daug kantrybės ir praktikos. Čiurlio snapas minkštas ir trapus, todėl maitinti reikia labai atsargiai ir naudojant pincetą apvaliais galais. Snapą lengva pažeisti, todėl atidarinėti reikia švelniai!

Puiki ir labai detali čiurlių maitinimo instrukcija aprašyta čia (anglų k.): https://www.mauersegler.com/food/?L=3

7 Antibiotikai

Jeigu čiurlį  (ir bet kokį kitą paukštį) užpuolė katė arba šuo, jį būtina kuo greičiau gydyti tinkamais antibiotikais (plėšrūnų seilėse esantys mikroorganizmai greitai pražudo paukščius).

Šaltiniai

Gillian Westray & Tim Partridge  „The Common Swift Population in the UK is Suffering a Serious Decline but Veterinary Nurses can help!“, www.swift-conservation.org

Viršelio nuotrauka: Marc Pascual