Kaip globoti sužeistą arba jauną čiurlį?

2018-05-26
Pagalba gyvūnams

Čiurliai – įprasti miestų padangių paukščiai. Beveik visą gyvenimą jie praleidžia ore. Čiurliai miega, maitinasi ir netgi poruojasi ore. Jeigu čiurlys atsidūrė ant žemės ir negali pakilti, greičiausiai jis yra sužeistas, nusilpęs ar per anksti iš lizdo iškritęs jauniklis.

Ką daryti radus čiurlį ant žemės?

1. Niekada nemeskite čiurlio į orą. Teiginys, kad čiurliai negali pakilti nuo žemės yra MITAS. Sveikas čiurlys nesunkiai pakyla nuo žemės atsispirdamas savo ilgais stipriais sparnais.

Nuo žemės ne kartą paleidinėjome globoje buvusius sužeistus čiurlius. Tai yra vienas iš testų patikrinti, ar čiurlys jau pakankamai stiprus, kad galėtų būti paleistas.

Kartais čiurliams gali būti sunku pakilti nuo minkštų paviršių, pavyzdžiui, aukštos žolės. Jeigu čiurlys vizualiai neatrodo sužeistas ir nėra jauniklis, paimkite jį ant delno ir ištieskite ranką į viršų. Sveikas čiurlys nesunkiai pakils nuo rankos. Jei paukštis nenuskrenda, nuskrenta arba kiek paskridęs vėl nutūpia, jam reikia pagalbos.

2. Įvertinkite čiurlio amžių. Į Lietuvą čiurliai atskrenda balandžio pabaigoje – gegužės viduryje, todėl visi iki birželio pabaigos rasti čiurliai bus suaugę paukščiai.

Suaugusių čiurlių ir jau skraidančių jauniklių sparnų ilgis yra nuo 16 cm (matuoti nuo peties iki plunksnų galiuko). Suaugusio čiurlio sparnai yra ilgesni už uodegą ir kryžiuojasi. Jei čiurlio sparnų plunksnos yra trumpesnės nei 16 cm, tai yra jauniklis ir jis dar negali pilnavertiškai skraidyti.

Čiurliai yra vieni iš nedaugelio paukščių, kurių jaunikliai palieka lizdus jau visiškai savarankiški ir nepriklausomi nuo tėvų. Žmonių užauginti čiurliukai turi puikias galimybes išgyventi gamtoje, jeigu jų plunksnos yra geros kokybės, o svoris pakankamas. Čiurliukai netampa jaukūs ir nepriptanta prie žmogaus globojami ir namų sąlygomis.

Ką reikia žinoti norint padėti sužeistam čiurliui:
Pimoji pagalba čiurliams
  1. Laikykite čiurlį šiltoje ir ramioje vietoje
  2. Įvertinkite čiurlio svorį ir būklę
  3. Saugiai pagirdykite čiurlį
  4. Pamaitinkite čiurlį
  5. Įtariant traumą, ieškokite su paukščiais dirbančio veterinarijos gydytojo.

Apie kiekvieną punktą plačiau:

1. Laikykite čiurlį šiltoje ir ramioje vietoje

Čiurlį galima laikyti kartoninėje arba plastikinėje dėžėje, išklotoje popieriniais rankšluosčiais. Suaugę čiurliai greičiau nusiramina  kartoninėje dėžėje tamsiomis sienelėmis. Čiurlių laikymui netinka paukščių narveliai, jie pažeidžia čiurlių plunksnas.

Jei čiurlys yra užsimerkęs, pasyvus, šaltas ar akivaizdžiai sužeistas arba yra jauniklis, į dėžutę įdėkite šilto vandens butelį įvyniotą į rankšluostį. Dėžutę pridenkite orui laidžiu audiniu, kad paukštis nusiramintų.

2. Įvertinkite čiurlio svorį ir būklę

Normalus suaugusio čiurlio svoris yra 35-45 g. Jeigu suaugęs čiurlys sveria mažiau nei 24 gramus jis yra itin kritinės būklės. Sveiko čiurlio burna yra šviesiai rožinės spalvos.

Jeigu čiurlio burna yra pilka arba balta, jis yra dehidratavęs ir jį reikia saugiai pagirdyti. Svarbu  – niekada nepilkite vandens tiesiai paukščiui į burną.

3. Saugiai pagirdykite čiurlį

Saugus būdas pagirdyti čiurlį yra suvilgius vatos gabaliuką skystyje ir šluostyti palei čiurlio snapo šoną, kol paukštis nuris skysčio lašelius. Taip pat galima lašinti po vieną lašelį skysčio pipete arba 1ml švirkštu be adatos  palei čiurlio snapą, kol paukštis skystį nuris. Girdymui tinka Rehydron, Ringer Lactate arba namie pagamintas tirpalas.

Rehidracinio tirpalo paukščiams receptas:

  • 0,5 l virinto vandens
  • 1 a.š. cukraus
  • 1 a.š. druskos

Gerai išmaišykite. Girdykite po 0,3ml kas 30 minučių, kol čiurlio burna bus šviesiai rožinės spalvos.

4. Pamaitinkite čiurlį

Kol čiurlio burna yra pilka arba balta, nemaitinkite jo. Pamaitinus dehidratavusį čiurlį jis gali žūti. Čiurlius galima maitinti tik vabzdžiais. Maitinimas bet kuo kitu gali pražudyti paukštį. Čiurlių maitimui geriausiai tinka svirpliai ir žiogai. Jeigu greitai negalite įsigyti vabzdžių, galima rinkti vabzdžius sode.

Taisyklinga čiurlio priežiūra ir maitinimas yra atsakingas, daug laiko reikalaujantis procesas. Tačiau suvokimas, kad tik jūsų dėka paukštis gali grįžti į padangę, atpirks jo priežiūros sunkumus.

Detaliai apie tai, kaip ir kuo maitinti čiurlius, aprašiau čia: https://www.atgaligamta.org/pagalba-gyvunams/kuo-maitinti-ciurli/

Papildoma info:

Anglų, Vokiečių k. – https://www.mauersegler.com/food/?L=3

Rusų k. – https://www.spastistrizha.ru

5. Įtariant traumą, ieškokite su paukščiais dirbančio veterinarijos gydytojo

Laukinių paukščių veterinarija Lietuvoje yra dar besivystanti sritis. Dažniausiai sunku rasti veterinarijos gydytojus, sutinkančius apžiūrėti laukinius paukščius. Pabandykite ieškoti su egzotiniais gyvūnais dirbančio vet. gydytojo.

Daug naudingos informacijos apie čiurlių veterinariją ČIA (anglų, vokiečių k.): https://www.mauersegler.com/examination/?L=3

Papildoma informacija

Kaip čiurliukai atsiduria ant žemės?

Jeigu čiurlių lizdas yra lengvai įkaistančioje vietoje (pavyzdžiui po metaline palange), perkaitę jaunikliai mėgina pabėgti lizdavietės ir gali iškristi iš lizdo. Ilgą laiką užsitęses šaltas ir lietingas oras sumažina vabzdžių skaičių ore ir suagusiems čiurliams sunkiau rasti maisto savo jaunikliams. Išbadėję jaunikliai kartais iššoka iš lizdo.

Čiurlių ir kregždžių skirtumai
  • Jau skraidantys kregždžiukai dar kurį laiką yra maitinami tėvų.
  • Skraidančiais čiurliukais tėvai nebesirūpina.
  • Čiurliai negali tupėti ant šakos ar laktos. Jų pirštai  nukreipti į priekį, dėl to čiurliai gali kyboti ant vertikalių paviršių.
  • Čiurliai visą laiką praleidžia skrydyje, nebent krauna lizdą, prižiūri jauniklius arba yra priversti slėptis dėl prasto oro (pavyzdžiui labai stipraus lietaus).
  • Lizde dar tupintys čiurlių jaunikliai dėl jų ypatingo metabolizmo gali ištverti ilgesnį laiko tarpą be maisto.
  • Čiurliai pradeda mankštinti sparnų raumenis dar būdami lizde. Tinkamas raumenų tonusas, svoris ir plunksnų ilgis užtikrina, kad pirmasis skrydis būtų sėkmingas.

Čiurlius žmonės dažnai  palaiko šelmeninėmis arba langinėmis kregždėmis. Nors šie paukščiai yra panašūs mityba ir gyvenimo būdu, norint sėkmingai juos globoti svarbu išmanyti ir jų skirtumus. Žemiau yra trijų skirtingų paukščių rūšių, panašaus amžiaus jauniklių ir suaugusių paukščių nuotraukos.

Čiurlių ir kregždžių panašumai
  • Lietuvoje praleidžia vasaras, o žiemoti migruoja į Afriką.
  • Vabzdžialesiai, maitinasi tik skrydyje.
  • Plunksnas keičia žiemavietėse.
  • Paleidimo laikas ir sąlygos žymiai svarbesnės, lyginant su vietinėmis rūšimis.
  • Jie neturėtų palikti lizdo dar negalintys skraidyti. Iškritusius iš lizdo jauniklius paprastai tėvai nebemaitina, todėl priešingai nei daugelio kitų paukščių atveju, jeigu jaunikliai negali būti grąžinti į savo lizdą, jie turėtų būti paimami į globa.

Tekstas © Viktorija Neliubina

Viršelio nuotrauka © Vilius Paškevičius