D.U.K.

1. Radau mažą paukščiuką, kuris neskraido.

2. Radau akivaizdžiai sužeistą paukštį (matosi žaizda, kraujas, lūžis, negali skristi ar stovėti ant kojų…)

3. Paukštis atsitrenkė į langą?

4. Paukštį pagavo katė arba šuo?

5. Nukrito kregždžių lizdas su kregždžiukais?

6. Nukrito paukščių lizdas su jaunikliais?

7. Radau čiurlį ant žemės?

*

1.Radau mažą paukščiuką, kuris neskraido.

Daugelio paukščių jaunikliai palieka lizdą dar nemokėdami gerai skraidyti. Tai būdinga žvirbliams, zylėms, pelėdoms, strazdams ir daugeliui kitų paukščių. Tai – natūralus paukščių augimo etapas! Jaunikliai pradeda tyrinėti pasaulį ir mankštinti sparnus, mokosi susirasti maisto, o nuo pavojų slepiasi krūmuose ar žolėje. Tėvai juos dar prižiūri ir maitina, todėl pagalbos jiems nereikia. Didžiausią tikimybę sėkmingai užaugti ir išmokti visų išgyvenimui gamtoje reikalingų pamokų, jaunikliai turi auginami savo tikrųjų tėvų. Todėl grąžinti jauniklius tėvams yra svarbiausias žingsnis.

Taip atrodo natūraliai lizdą palikę jaunikliai. Jiems pagalbos nereikia!

This image has an empty alt attribute; its file name is DSC_1348mliep-1024x683.jpg

Pilnai apsiplunksnavę, ant kūno nėra plikų vietų

Gerai tupi ant kojų, gali judėti, šokinėti

Paskrenda nedidelius atstumus

Radę tokį jauniklį ant žemės nesaugioje vietoje padėkite jį į netoliese esančius krūmus ar panašią saugesnę vietą. Jauni paukščiai turi geriausias galimybes užaugti ir išgyventi gamtoje jei juos augina tikrieji tėvai, tad įsikišti reikia tik ypatingais atvejais.

Išimtis – balandžiai ir čiurliai palieka lizdą jau visiškai savarankiški ir skraidantys, todėl radus jauniklius ant žemės pagalba jiems reikalinga. Daugiau apie čiurlių priežiūrą ČIA.

Kada jaunikliui reikia pagalbos?

Paukštis akivaizdžiai sužeistas (turi žaizdą, dreba, stipriai papurusiomis splunksnomis, užsimerkęs)

Yra plikas

Negali stovėti ant kojų

KAIP AUGINTI PAUKŠČIŲ JAUNIKLIUS NELAISVĖJE SKAITYKITE ČIA

Paėmę iš gamtos sveiką jauniklį pakenksite paukščiui labiau, negu jį palikę. Labai dažnai paukščių jaunikliai žūna nelaisvėje dėl netinkamo maitinimo ir priežiūros. Rūpintis jaunikliais yra sudėtinga, tam reikia daug žinių ir laiko (pavyzdžiui maitinti jauniklius reikia kas 20 minučių, nuo 8 valandos ryto iki saulės laidos, iki kelių savaičių). Netinkamai nelaisvėje išaugintas jauniklis neturės įgūdžių išgyventi gamtoje. Daugelio paukščių uoslė yra prasta, todėl jie nepaliks jauniklių ir jeigu juos lietėte.

Daugiau apie paukščių jauniklius: : http://www.atgaligamta.org/pagalba-gyvunams/ka-daryti-radus-paukscio-jaunikli/

*

2. Radau sužeistą paukštį (matosi žaizda, kraujas ar lūžis, jis negali skristi ar stovėti ant kojų…)

Plačiau apie trumpalaikę sužeistų paukčių globą ČIA: http://www.atgaligamta.org/pagalba-gyvunams/kaip-priziureti-suzeista-pauksti-2/

Sužeistiems paukščiams ir kitiems gyvūnams reikalinga veterinarų pagalba. Vilnuje laukinius gyvūnus gydo Buivydiškių vet. klinika (Justiniškių g. 64), Tel.: 8 (5) 2353 280, 8 663 777 37 , http://bvkklinika.lt/

Apie pirmąją pagalbą sužeistam paukščiui SKAITYKITE ČIA

Kituose miestuose bandykite kreiptis į vietines vet. klinikas.

*

3. Paukštis atsitrenkė į langą?

Palaikykit jį tamsioje, minkštai išklotoje dėžutėje kelias valandas. Jeigu paukštis neatsigauna, jam reikia gydymo. Vilnuje laukinius gyvūnus gydo Buivydiškių vet. klinika (Justiniškių g. 64), Tel.: 8 (5) 2353 280, 8 663 777 37 , http://bvkklinika.lt/

Kituose miestuose bandykite kreiptis į vietines vet. klinikas.

Veterinarams: veiksmingas gydymas Meloxidyl (veiklioji medžiaga: meloksikamas), dozė daugeliui paukščių 50mg/kg, suduoti kas 24 valandų kol nebus pagerėjimo, iki 7 dienų (Desmarchelier et al., 2012).

Jeigu paukščiai atsitrenkia į langus dažnai, pabandykite padaryti langus jiems geriau matomus, priklijuodami ant stiklo paukščių siluetų. Daugiau informacijos apie tai ČIA.

*

4. Paukštį pagavo katė arba šuo?

This image has an empty alt attribute; its file name is DSC_0523master3-1024x683.jpg
Iš lizdo iškritusį keršulio jauniklį sužeidė katė.

Jeigu katė ar šuo sužeidė paukštį (matosi žaizda, paukštis kraujuoja, jo oda įdrėksta ar kitaip pažeista pažeista) jam reikia veterinarinės pagalbos. Be gydymo jie paprasti žūna per 48 valandas, kadangi plėšrūnų seilėse esančios bakterijos ir kiti patogenai sukelia paukščių organizmę infekciją.

Veterinarams: veiksmingas gydymas antibiotiku Synulox (veiklioji medžiaga: amoksicilinas su klavanulato rūgštimi), dozė daugumai paukščių 125mg/kg, suduoti kas 12 valandų, 5-7 dienas (Forbes, 1991; Carpenter, 2013).

*

5. Nukrito kregždžių lizdas su kregždžiukais?

Dirbtinis lizdas iš dėžutės, pakabintas šalia nukritusio tikrojo kregždžių lizdo. Tėvai jauniklį sėkmingai užaugino.

Reikia padaryti dirbtinį lizdą ir pakabinti nukritusiojo lizdo vietoje arba netoli jos. Dirbtiniam lizdui tinka tvirta kartoninė, medinė ar plastikinė dėžutė, išklota sausa žole ar samanomis. Lizdą reikia pritvirtinti tvirtai, kad nenukristų (vielute, virvele). Kregždės prisiriša prie savo lizdavietės, todėl greičiausiai nepaliks vaikų ir po kelių dienų. Jeigu pakabinti lizdo neįmanoma, galima įkelti iškritusius jauniklius į kitų tokios pačios rūšies kregždžių lizdus. Įtėviai dažnai sėkmingai juos užaugina kartu su savo jaunikliais.

Didžiausią tikimybę sėkmingai užaugti ir išmokti visų išgyvenimui gamtoje reikalingų pamokų jaunikliai turi auginami savo tikrųjų tėvų. Todėl grąžinti jauniklius tėvams yra svarbiausias žingsnis.

*

6. Nukrito kitų paukščių lizdas su jaunikliais?

A. Naujoko nuotr.

Padarykite dirbtinį lizdą. Jeigu nežinote tikslios lizdo vietos, įkelkite dirbtinį lizdą ten, kur radote jauniklius. Tinka pakabinami vazonai, plastikinės ar medinės dėžutės. Pritvirtinti galima vielute, virvele, kabėmis ar pan, svarbu, kad lizdas vėl nenukristų. Į naują lizdą įdėkite senojo likučius, jeigu jų nėra, išklokite dėžutę sausa žole, šiaudais ar samanomis. Iš toliau (taip, kad paukščiai jūsų nematytų) stebėkite ar lankosi tėvai (iki 1,5 valandos). Daugelio paukščių uoslė yra prasta, todėl jie nepaliks jauniklių ir jeigu juos lietėte.

Didžiausią tikimybę sėkmingai užaugti ir išmokti visų išgyvenimui gamtoje reikalingų pamokų jaunikliai turi auginami savo tikrųjų tėvų. Todėl grąžinti jauniklius tėvams yra geriausia, ką galima padaryti.

*

7. Radau čiurlį ant žemės?

Tikėtina, kad ant žemės rastas čiurlys yra sužeistas, todėl niekada negalima mesti paukščio į orą. Nukritęs jis gali dar stipriau susižeisti.

Kartais paukščiams sunku pakilti nuo minkšto paviršiaus, pvz. žolės. Jeigu čiurlys atrodo sveikas galima jam padėti nuskristi. Atviroje vietoje, pvz. pievoje, pakelkite jį ant delno ir ištieskite ranką į viršų. Jei čiurlys kiek paskridęs vėl nutūps, vadinasi jam reikia pagalbos.

Sveiki čiurliai paprastai gali pakilti ir nuo žemės:

Video: Vytautas Eigirdas

Daugiau apie čiurlių priežiūrą čia: http://www.atgaligamta.org/pagalba-gyvunams/kaip-priziureti-suzeista-ciurli/