D.U.K.

1. Radau mažą paukščiuką, kuris neskraido.

2. Radau sužeistą paukštį (matosi žaizda, kraujas ar lūžis, jis negali skristi ar stovėti ant kojų…)

3. Paukštis atsitrenkė į langą?

4. Paukštį pagavo katė arba šuo?

5. Nukrito kregždžių lizdas su kregždžiukais?

6. Nukrito paukščių lizdas su jaunikliais?

*

1.Radau mažą paukščiuką, kuris neskraido.

Daugelio paukščių jaunikliai palieka lizdą dar nemokėdami gerai skraidyti. Tai būdinga žvirbliams, zylėms, pelėdoms, strazdams ir daugeliui kitų paukščių. Tai – natūralus paukščių augimo etapas! Jaunikliai pradeda tyrinėti pasaulį ir mankštinti sparnus, mokosi susirasti maisto, o nuo pavojų slepiasi krūmuose ar žolėje. Tėvai juos dar prižiūri ir maitina, todėl pagalbos jiems nereikia. Didžiausią tikimybę sėkmingai užaugti ir išmokti visų išgyvenimui gamtoje reikalingų pamokų, jaunikliai turi auginami savo tikrųjų tėvų. Todėl grąžinti jauniklius tėvams yra svarbiausias žingsnis.

Taip atrodo natūraliai lizdą palikę jaunikliai (jiems pagalbos nereikia):

This image has an empty alt attribute; its file name is DSC_1348mliep-1024x683.jpg
Tokiam jaunikliui kaip ši liepsnelė pagalbos nereikia.

Pilnai apsiplunksnavę, ant kūno nėra plikų vietų

Gerai tupi ant kojų, gali judėti, šokinėti

Paskrenda nedidelius atstumus

Radę tokį jauniklį ant žemės nesaugioje vietoje padėkite jį į netoliese esančius krūmus ar panašią saugesnę vietą. Jauni paukščiai turi geriausias galimybes užaugti ir išgyventi gamtoje jei juos augina tikrieji tėvai, tad įsikišti reikia tik ypatingais atvejais.

Išimtis – balandžiai ir čiurliai palieka lizdą jau visiškai savarankiški ir skraidantys, todėl radus jauniklius ant žemės pagalba jiems reikalinga. Daugiau apie čiurlių priežiūrą ČIA.

Kada jaunikliui reikia pagalbos?

Kelių dienų žvirblis buvo rastas ant žemės.

Paukštis akivaizdžiai sužeistas (kraujuoja, dreba, stipriai papurusiomis splunksnomis, užsimerkęs)

Yra plikas

Negali stovėti ant kojų

Prisiminkite, kad paėmę iš gamtos sveiką jauniklį nieko apie jį nežinodami pakenksite paukščiui labiau, negu jį palikę. Jauniklių priežiūra yra sudėtinga, reikalauja daug žinių ir laiko (pavyzdžiui maitinti jauniklius reikia kas 15-30 minučių, nuo 8 ryto iki 22 val. vakaro, paprastai kelias savaites). Netinkamai nelaisvėje išaugintas jauniklis neturės įgūdžių išgyventi gamtoje. Daugelio paukščių uoslė yra prasta, todėl jie nepaliks jauniklių ir jeigu juos lietėte.

Daugiau apie paukščių jauniklius: : http://www.atgaligamta.org/pagalba-gyvunams/ka-daryti-radus-paukscio-jaunikli/

*

2. Radau sužeistą paukštį (matosi žaizda, kraujas ar lūžis, jis negali skristi ar stovėti ant kojų…)

Plačiau apie trumpalaikę sužeistų paukčių globą ČIA: http://www.atgaligamta.org/pagalba-gyvunams/kaip-priziureti-suzeista-pauksti-2/

Sužeistiems paukščiams ir kitiems gyvūnams reikalinga veterinarų pagalba. Vilnuje laukinius gyvūnus gydo Buivydiškių vet. klinika (Justiniškių g. 64), Tel.: 8 (5) 2353 280, 8 663 777 37 , http://bvkklinika.lt/

Apie pirmąją pagalbą sužeistam paukščiui SKAITYKITE ČIA

Kituose miestuose bandykite kreiptis į vietines vet. klinikas.

*

3. Paukštis atsitrenkė į langą?

Palaikykit jį tamsioje, minkštai išklotoje dėžutėje kelias valandas. Jeigu paukštis neatsigauna, jam reikia gydymo. Vilnuje laukinius gyvūnus gydo Buivydiškių vet. klinika (Justiniškių g. 64), Tel.: 8 (5) 2353 280, 8 663 777 37 , http://bvkklinika.lt/

Kituose miestuose bandykite kreiptis į vietines vet. klinikas.

Veterinarams: veiksmingas gydymas Meloxidyl (veiklioji medžiaga: meloksikamas), dozė daugeliui paukščių 50mg/kg, suduoti kas 24 valandų kol nebus pagerėjimo, iki 7 dienų (Desmarchelier et al., 2012).

Jeigu paukščiai atsitrenkia į langus dažnai, pabandykite padaryti langus jiems geriau matomus, priklijuodami ant stiklo paukščių siluetų. Daugiau informacijos apie tai ČIA.

*

4. Paukštį pagavo katė arba šuo?

This image has an empty alt attribute; its file name is DSC_0523master3-1024x683.jpg
Iš lizdo iškritusį keršulio jauniklį sužeidė katė.

Jeigu katė ar šuo sužeidė paukštį (matosi žaizda, paukštis kraujuoja, jo oda įdrėksta ar kitaip pažeista pažeista) jam reikia veterinarinės pagalbos. Be gydymo jie paprasti žūna per 48 valandas, kadangi plėšrūnų seilėse esančios bakterijos ir kiti patogenai sukelia paukščių organizmę infekciją.

Veterinarams: veiksmingas gydymas antibiotiku Synulox (veiklioji medžiaga: amoksicilinas su klavanulato rūgštimi), dozė daugumai paukščių 125mg/kg, suduoti kas 12 valandų, 5-7 dienas (Forbes, 1991; Carpenter, 2013).

*

5. Nukrito kregždžių lizdas su kregždžiukais?

Dirbtinis lizdas iš dėžutės, pakabintas šalia nukritusio tikrojo kregždžių lizdo. Tėvai jauniklį sėkmingai užaugino.

Reikia padaryti dirbtinį lizdą ir pakabinti nukritusiojo lizdo vietoje arba netoli jos. Dirbtiniam lizdui tinka tvirta kartoninė, medinė ar plastikinė dėžutė, išklota sausa žole ar samanomis. Lizdą reikia pritvirtinti tvirtai, kad nenukristų (vielute, virvele). Kregždės prisiriša prie savo lizdavietės, todėl greičiausiai nepaliks vaikų ir po kelių dienų. Jeigu pakabinti lizdo neįmanoma, galima įkelti iškritusius jauniklius į kitų tokios pačios rūšies kregždžių lizdus. Įtėviai dažnai sėkmingai juos užaugina kartu su savo jaunikliais.

Didžiausią tikimybę sėkmingai užaugti ir išmokti visų išgyvenimui gamtoje reikalingų pamokų jaunikliai turi auginami savo tikrųjų tėvų. Todėl grąžinti jauniklius tėvams yra svarbiausias žingsnis.

*

6. Nukrito kitų paukščių lizdas su jaunikliais?

A. Naujoko nuotr.

Padarykite dirbtinį lizdą. Jeigu nežinote tikslios lizdo vietos, įkelkite dirbtinį lizdą ten, kur radote jauniklius. Tinka pakabinami vazonai, plastikinės ar medinės dėžutės. Pritvirtinti galima vielute, virvele, kabėmis ar pan, svarbu, kad lizdas vėl nenukristų. Į naują lizdą įdėkite senojo likučius, jeigu jų nėra, išklokite dėžutę sausa žole, šiaudais ar samanomis. Iš toliau (taip, kad paukščiai jūsų nematytų) stebėkite ar lankosi tėvai (iki 1,5 valandos). Daugelio paukščių uoslė yra prasta, todėl jie nepaliks jauniklių ir jeigu juos lietėte.

Didžiausią tikimybę sėkmingai užaugti ir išmokti visų išgyvenimui gamtoje reikalingų pamokų jaunikliai turi auginami savo tikrųjų tėvų. Todėl grąžinti jauniklius tėvams yra svarbiausias žingsnis.