1. Radau mažą paukščiuką, kuris neskraido

 

Daugelio paukščių jaunikliai palieka lizdą dar nemokėdami gerai skraidyti. Tai būdinga žvirbliams, zylėms, pelėdoms, strazdams ir daugeliui kitų paukščių. Tai – natūralus paukščių augimo etapas! Jaunikliai pradeda tyrinėti pasaulį ir mankštinti sparnus, mokosi susirasti maisto, o nuo pavojų slepiasi krūmuose ar žolėje. Tėvai juos dar prižiūri ir maitina, todėl pagalbos jiems nereikia. Didžiausią tikimybę sėkmingai užaugti ir išmokti visų išgyvenimui gamtoje reikalingų pamokų, jaunikliai turi auginami savo tikrųjų tėvų. Todėl grąžinti jauniklius tėvams yra svarbiausias žingsnis.

Taip atrodo natūraliai lizdą palikę jaunikliai. Jiems pagalbos nereikia!

This image has an empty alt attribute; its file name is DSC_1348mliep-1024x683.jpg

Pilnai apsiplunksnavę, ant kūno nėra plikų vietų, gerai tupi ant kojų, gali judėti, šokinėti, paskrenda nedidelius atstumus. Radę tokį jauniklį ant žemės nesaugioje vietoje padėkite jį į netoliese esančius krūmus ar panašią saugesnę vietą. Jauni paukščiai turi geriausias galimybes užaugti ir išgyventi gamtoje, jei juos augina tikrieji tėvai, tad įsikišti reikia tik ypatingais atvejais.

Išimtis – balandžiai ir čiurliai palieka lizdą jau visiškai savarankiški ir skraidantys, todėl radus jauniklius ant žemės pagalba jiems reikalinga. Daugiau apie čiurlių priežiūrą ČIA.

 

Kada jaunikliui reikia pagalbos?

Paukštis akivaizdžiai sužeistas (turi žaizdą, dreba, stipriai papurusiomis splunksnomis, užsimerkęs), yra plikas, negali stovėti ant kojų

Daugiau apie paukščių jauniklius: : https://www.atgaligamta.org/pagalba-gyvunams/ka-daryti-radus-paukscio-jaunikli/

Paėmę iš gamtos sveiką jauniklį pakenksite paukščiui ir greičiausiai jį pražudysite. Labai dažnai jaunikliai žūna nelaisvėje dėl netinkamo maitinimo ir priežiūros. Rūpintis jaunikliais yra sudėtinga, tam reikia daug laiko ir specifinių žinių apie skirtingų paukščių rūšių priežiūrą. Netinkamai nelaisvėje išaugintas jauniklis neturės įgūdžių išgyventi gamtoje. Po vieną auginami jaunikliai neįgyja socialinų įgūdžių, dažniausiai tampa per daug jaukūs ir turi mažą tikimybę išgyventi gamtoje. SUAUGĘ PAUKŠČIAI nepaliks jauniklių jeigu juos lietėte! Laukiniai gyvūnai nepalieka savo jauniklių dėl “žmogaus kvapo”. Tai yra mitas!

KAIP AUGINTI PAUKŠČIŲ JAUNIKLIUS NELAISVĖJE SKAITYKITE ČIA

2. Radau sužeistą paukštį (matosi žaizda, kraujas ar lūžis, jis negali skristi ar stovėti ant kojų…)

Plačiau apie trumpalaikę sužeistų paukščių globą ČIA: https://www.atgaligamta.org/pagalba-gyvunams/kaip-priziureti-suzeista-pauksti-2/

Sužeistiems paukščiams ir kitiems gyvūnams reikalinga veterinarinė pagalba.

Apie pirmąją pagalbą sužeistam paukščiui SKAITYKITE ČIA

3. Kaip transportuoti sužeistą gyvūną?

Pervežant sužeistus laukinius gyvūnus yra svarbūs 3 punktai – Tamsa, Šiluma, Tyla (TŠT):

 

Geriausiai pervežimui tinka kartoninė dėžė. Pradurite dėžės šonuose skylučių orui. Išklokite dėžės dugną rankšluosčiu, senu drabužiu ar pan., kad gyvūnas galėtų įsikabinti nagais ir neslidinėtų pervežimo metu.

Laikykite dėžę su gyvūnu uždarytą. Prisekite ją ant automobilio sėdynės arba padėkite ant grindų tarp sėdynių, kad dėžė neslystų.

Nelaikykite sužeisto gyvūno rankose. Gyvūno akimis jūs esate plėšrūnas – būdamas arti žmogaus laukinis gyvūnas jaučia baimę ir stresą. Sužeisti gyvūnai dažniausia būna dehidratavę, išsigandę ir gali žūti dėl šoko.

Prašome išjungti radiją, kad automobilyje nebūtų pašalinio triukšmo.

4. Paukštis atsitrenkė į langą

Dažnai nestipriai prisitrenkęs paukštis atsigauna po 2 -3 valandų, palaikytas kartoninėje dėžutėje su pradurtomis skylutėmis orui. Padėkite dėžutę tamsioje, šiltoje (užtenka kambario temperatūros) ir tylioje vietoje. Jei po kelių valandų paukštis atsigauna ir atrodo sveikas, jį galima paleisti! Tačiau nepaleiskite paukščio tamsoje.

Nemaitinkite ir negirdykite paukščio.

Prisiminkime TŠT principą – Tyla, Šiluma, Tamsa!

Jeigu paukščiai atsitrenkia į langus dažnai, pabandykite padaryti langus jiems geriau matomus. Daugiau informacijos ČIA.

5. Paukštį pagavo katė arba šuo

Paukščiui būtinai reikia veterinarinės pagalbos. Net mažiausi įdrėskimai dažniausiai būna mirtini. Kačių naguose ir seilėse esančios bakterijos patekusios į paukščio organizmą greitai sukelia infekciją. Dažniausiai be gydymo paukščiai žūna per 48 valandas. Gydymas antibiotikais padidina jų šansus išgyventi.

6. Nukrito kregždžių ar kitų paukščių lizdas su jaunikliais

Dirbtinis lizdas iš dėžutės, pakabintas šalia nukritusio tikrojo kregždžių lizdo. Tėvai sėkmingai užaugino jauniklį!

Reikia padaryti dirbtinį lizdą ir pakabinti nukritusiojo lizdo vietoje arba netoli jos. Dirbtiniam lizdui tinka tvirta kartoninė, medinė ar plastikinė dėžutė, išklota sausa žole ar samanomis. Lizdą reikia pritvirtinti tvirtai, kad nenukristų (vielute, virvele). Kregždės prisiriša prie savo lizdavietės, todėl dažniausiai nepaliks vaikų ir po kelių dienų. Jeigu pakabinti lizdo neįmanoma, galima įkelti iškritusius jauniklius į kitų tokios pačios rūšies kregždžių lizdus. Įtėviai dažnai sėkmingai juos užaugina kartu su savo jaunikliais!

A. Naujoko nuotr.

Padarykite dirbtinį lizdą. Jeigu nežinote tikslios lizdo vietos, įkelkite dirbtinį lizdą ten, kur radote jauniklius. Tinka pakabinami vazonai, plastikinės ar medinės dėžutės. Pritvirtinti juos galima vielute, virvele, kabėmis ar pan, svarbu, kad lizdas vėl nenukristų. Į naują lizdą įdėkite senojo likučius, jeigu jų nėra, išklokite dėžutę sausa žole, šiaudais ar samanomis. Iš toliau (taip, kad paukščiai jūsų nematytų) stebėkite ar lankosi tėvai (iki 1,5 valandos). Paukščiai nepaliks jauniklių net jeigu juos lietėte!

Didžiausią tikimybę sėkmingai užaugti ir išmokti visų išgyvenimui gamtoje reikalingų pamokų jaunikliai išmoksta auginami suaugusių paukščių. Todėl visada reikia pasistengti grąžinti jauniklius tikriesiems tėvams!

7. Radau čiurlį ant žemės

Tikėtina, kad ant žemės rastas čiurlys yra sužeistas, todėl niekada negalima mesti paukščio į orą. Nukritęs jis gali dar stipriau susižeisti.

Kartais čiurliams sunku pakilti nuo minkšto paviršiaus, pvz. žolės. Jeigu čiurlys atrodo sveikas (akys nėra primerktos, jis nepasišiaušęs) galima jam padėti nuskristi. Atviroje vietoje, pvz. pievoje, pakelkite jį ant delno ir ištieskite ranką į viršų. Jei čiurlys kiek paskridęs vėl nutūps, nukris ar visai neskris, jam reikia pagalbos.

Sveiki čiurliai gali pakilti nuo žemės!

Daugiau apie čiurlių priežiūrą čia: https://www.atgaligamta.org/pagalba-gyvunams/kaip-priziureti-suzeista-ciurli/